Site icon Bizrun.pl

Kredyty dla firm z gwarancjami Skarbu Państwa

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom. Dzięki wsparciu możliwe będzie zaciągnięcie kredytu w wysokości 6 mln złotych.

Program to efekt uchwalonej 25 stycznia br. przez parlament nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. BGK będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom.

– Jest to instrument interwencji państwa, w ramach którego państwo przejmuje część ryzyka związanego z udzielanymi kredytami. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tych gwarancji w pierwszym roku ich obowiązywania bez ponoszenia żadnych kosztów – tłumaczy Halina Wiśniewska, dyrektor zarządzająca Banku Gospodarstwa Krajowego.

Poziom funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego umożliwia udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł. Szacunki banku wskazują, że w 2013 r. z programu skorzysta 50 tysięcy firm.

WAŻNE! – Z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy należący do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalna kwota takiej gwarancji to 3,5 mln złotych, ale nie więcej niż 60 proc. kwoty kredytu. Umożliwia to wzięcie kredytu w wysokości 6 mln złotych – mówi dyrektor BGK.

Firmy, którym BGK udzieli gwarancji, będą mogły przeznaczyć kredyt na finansowanie swojej działalności bieżącej.

– Przedsiębiorcy są zainteresowani programem. A jak to się przełoży na sprzedaż, okaże się wkrótce – mówi Wiśniewska. – Jesteśmy już na etapie końcowym przygotowywania się do wdrożenia tego programu. Ustawa wejdzie w życie 26 lutego. Zakładamy, że na przełomie lutego i marca będziemy zawierali pierwsze umowy z bankami. W związku z tym zapewne w marcu kredyty z gwarancjami de minimis znajdą się w ofercie banków kredytujących.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać gwarancję w tym samym banku, w którym ubiegają się o kredyt, a formalności mają być ograniczone do minimum. Przez pierwszy okres funkcjonowania programu, tj. do 31 grudnia 2013 roku, od gwarancji nie będzie pobierana prowizja, za kolejny okres roczny prowizja będzie kształtować się poniżej stawek rynkowych.

Z informacji płynących z BGK wynika, że liczba banków deklarujących przystąpienie do programu gwarancji de minimis powinna zapewnić dostępność produktu na terenie całej Polski.

Fot. Getty Images

Exit mobile version