Site icon Bizrun.pl

Pracujemy 46 godzin tygodniowo

Średnio 46 godzin w tygodniu przeznaczają Polacy na pracę zarobkową – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Badanie przeprowadzono od 14 do 20 czerwca br. na 1013-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

CBOS zaznaczył, że dane dotyczące aktywności zawodowej dotyczą jedynie pracujących – choćby dorywczo, czyli 52 proc. badanych oraz osób w wieku 18–64 lata, gdyż najstarsza grupa została pominięta.

Polacy w pracy

41 proc. – największa grupa Polaków deklaruje, że przeznacza na pracę zawodową 40 godzin tygodniowo, 24 proc. wskazuje na przedział od 41 do 50 godzin, a 12 proc. powyżej 60 godzin.

Tylko trzech na stu pracujących (3 proc.) poświęca na pracę zawodową mniej niż 20 godzin w tygodniu, a 8 proc. od 20 do 39 godzin. Prawie taki sam odsetek – 9 proc. deklaruje, że pracuje od 51 do 60 godzin.

Najkrócej – jak deklarują – pracują osoby w wieku od 18. do 24. roku życia (średnio 43 godziny w tygodniu). 44 godziny poświęcają na pracę zarobkową badani z grupy 55-64 lata, a o godzinę więcej (45 godzin) badani z grupy 45-54 lata. Polacy w wieku od 25 do 44 lat na pracę zarobkową przeznaczają najwięcej – 47 godzin w tygodniu.

Największy odsetek badanych dojeżdża do pracy samochodem (43 proc.), a co piąty jest w stanie dotrzeć do pracy na piechotę i korzysta z tej możliwości (21 proc.). Z komunikacji publicznej (autobusu, tramwaju, pociągu) korzysta 13 proc. badanych. Co piąty (20 proc.) deklaruje, że łączy różne środki transportu, by jak najszybciej i najtaniej dotrzeć na miejsce. Tylko 3 proc. Polaków dostaje się do pracy rowerem lub motocyklem.

Średni czas dojazdów badanych do pracy wynosi 5 godzin tygodniowo. Jednak 17 proc. pracujących Polaków wykonuje swoją pracę w domu lub tak blisko domu, że dociera do niej w ciągu zaledwie kilku minut i bez tej grupy średni czas wydłuża się do 6,5 godziny w tygodniu.

Najmniej czasu – około godziny tygodniowo – zajmuje dotarcie i powrót z pracy osobom, które mieszkają blisko i chodzą do niej pieszo. Najwięcej czasu na dojazdy przeznaczają osoby korzystające z komunikacji publicznej – średnio 8 godzin tygodniowo, o godzinę mniej używający samochodu (7 godzin), a 6 godzin te, które korzystają z roweru, motocykla lub łączą różne środki transportu.

Polacy poza domem

CBOS spytało też ile czasu Polacy spędzają poza domem – załatwiając różnego rodzaju sprawy, m.in. zdrowotne, czy odwiedzając rodzinę, przyjaciół lub znajomych. Ogółem jest to 13 godzin, ale dla pracujących ten wynik jest niższy – 11 godzin, a dla niepracujących wyższy – 14.

Według CBOS niepracujący, mimo że tygodniowo trochę więcej czasu niż pracujący poświęcają na sprawunki i spotkania poza domem, generalnie wykazują małą aktywność.

Najwięcej czasu poza domem spędzają najmłodsi badani – w wieku od 18 do 24 lat – średnio 20 godzin w tygodniu. 14 godzin są poza domem osoby w wieku 25–34 lat, 12 godzin osoby z grupy wiekowej 45-54 lata, a po 11 godzin w tygodniu z grup 35-44 i 55-65.

CBOS zwraca uwagę, że mimo niewielkiej aktywności zawodowej, najmniej czasu poza domem (średnio 10 godzin) spędzają osoby najstarsze – powyżej 65. roku życia.

CBOS zwraca uwagę, że osoby bez możliwości korzystania z samochodu lub komunikacji publicznej spędzają poza domem w celach pozazawodowych dużo mniej czasu niż te, które są w stanie korzystać z tego rodzaju udogodnień.

Najrzadziej wychodzą z domu osoby spędzające swój wolny czas samotnie – na załatwianie spraw poza domem poświęcają średnio 9 godzin w tygodniu. Osoby deklarujące, że poświęcają swój wolny czas głównie najbliższej rodzinie są mniej mobilne niż pozostałe – średnio przebywają poza domem 11 godzin w tygodniu.

Najwięcej czasu – 23 godziny tygodniowo – poza domem spędzają osoby, które swój wolny czas spędzają głównie z najbliższymi znajomymi czy przyjaciółmi.

Fot. Getty Images

Exit mobile version