Site icon Bizrun.pl

Solorz-Żak chce inteligentnych domów

Grupa Zygmunta Solorza-Żaka szykuje się do ostrej walki o klientów. Chce z początkiem 2014 roku udostępnić im tzw. inteligentny system zarządzania domem, w ramach którego oferować będzie telewizję, internet, telefon i inne funkcje, np. związane z monitoringiem czy płatnościami rachunków.

– Będziemy próbowali zrobić taki eksperyment – dom na pokaz, żeby społeczeństwo mogło się zorientować, jak to wygląda – mówi Zygmunt Solorz-Żak, właściciel telewizji Polsat i sieci komórkowej Polkomtel. – Czyli będzie można płacić rachunki, zarządzać domem, czy też np. mieć oko na swoje małe dziecko śpiące w łóżeczku. Będą różne inne aplikacje, które umożliwią zarządzanie domem – wyjaśnia.

Inteligentny dom to do tej pory system mało w Polsce znany i drogi – instalacja kosztuje około 100 tys. zł. Idea sprowadza się do zautomatyzowania większości urządzeń tak, by sterować np. alarmem, klimatyzacją, oświetleniem, ogrzewaniem czy sprzętem AGD i RTV za pośrednictwem pilota, komputera, tabletu lub smartfona.

– Za chwilę będzie można mieć wszystko w komórce, tak jak w komputerze w domu. Moim osobistym celem jest inteligentny dom, który właśnie jest w komórce – podkreśla Solorz-Żak.

Ocenia, że takie możliwości pojawią się w Polkomtelu już na początku przyszłego roku.

Zgodnie z tą koncepcją biznesmen będzie też rozwijał sieć LTE. W najbliższym czasie Plus jako pierwszy na rynku wprowadzi do sprzedaży smartfony, które będą obsługiwać szybki mobilny Internet LTE, nie tracąc jednocześnie możliwości zestawiania połączeń głosowych. Do tej pory nie było to możliwe, głównie ze względów technicznych (dlatego smartfony korzystały z sieci 3G).

Solorz-Żak zapowiada, że w kolejnych miesiącach Polkomtel będzie rozwijać również sklep z aplikacjami.

– Jeśli firma będzie chciała sprzedawać swoje produkty, to my udostępnimy je na smartfonach, czyli damy możliwość każdemu przedsiębiorcy, żeby wystawił swoje produkty na sprzedaż. Jeżeli pan będzie chciał kupić gazetę, to będzie pan mógł ją sobie zaprenumerować bezpośrednio w smartfonie – twierdzi prezes Polkomtela.

Zdaniem Solorza-Żaka wynik przetargu na częstotliwość 1800 MHz nie będzie miał dużego wpływu na działania spółek z jego grupy.

– Złożyliśmy ofertę, ale nie wierzymy, że wygramy. My mamy już częstotliwości. Zrobiliśmy to pro forma, żeby wiedzieć, jak idzie przetarg – tłumaczy.

Chodzi o spółki należące do NFI Midas, czyli Mobyland i CenterNet, które posiadają łącznie 20 MHz. Dodatkowe 10 MHz z pasma 1800 MHz posiada również Polkomtel. Oferty na jedno z najważniejszych pasm w Europie, które pozwala na osiąganie przepustowości około 150 Mbps złożyli także do Urzędu Komunikacji Elektronicznej m.in.: P4, PTC, Centertel i Emitel. Rozstrzygnięcie planowane jest jeszcze w styczniu tego roku.

Solorz-Żak dodaje, że wraz z rozwojem usług przesyłu danych operatorzy będą potrzebować znacznie więcej częstotliwości niż obecnie. Tym bardziej, że Polkomtel już myśli o możliwościach wykorzystania kolejnej generacji sieci szybkiego przesyłu danych, czyli LTE Advanced, która daje możliwość przekazu do 1 Gbps.

Exit mobile version