Site icon Bizrun.pl

Co w umowie o pracę?

Umowa o pracę musi być zgodna z zasadami określonymi w Kodeksie Pracy. Warto wiedzieć, jakie zapisy muszą się w takiej umowie znaleźć oraz jakie inne obowiązki ma pracodawca w chwili zatrudniania pracownika.

Szczegółowe zapisy umowy o pracę mogą być bardzo różne. Nie istnieje jeden obowiązujący wzór takiej umowy. Nie oznacza to jednak, że pracodawca i pracownik mają pełną dowolność podczas spisywania wynegocjowanych warunków pracy.

Umowa musi zostać sporządzona na piśmie. Muszą się w niej znaleźć informacje o:

– rodzaju wykonywanej pracy
– miejscu wykonywania pracy
– wysokości wynagrodzenia
– wymiarze czasu pracy
– terminie rozpoczęcia pracy.

WAŻNE! Wynagrodzenie należy podać w rozbiciu na składniki wynagrodzenia, takie jak pensja zasadnicza, premia, prowizja, dodatki. W wypadku wynagrodzenia dodatkowego należy wskazać sposób, w jaki będzie ono ustalane (np. premia uznaniowa lub prowizja w wysokości 10% wartości netto zleceń pozyskanych przez pracownika).

Nie zapomnij, by w umowie znalazła się data oraz miejsce jej podpisania, a także informacja, czy jest to umowa na czas próbny, określony, czy nieokreślony. Umowa musi zostać podpisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

W ciągu 7 dni od podpisania umowy pracodawca powinien pisemnie poinformować pracownika o:

– dobowej i tygodniowej normie czasu pracy
– częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę
– wymiarze urlopu wypoczynkowego
– długości okresu wypowiedzenia umowy
– układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

W oddzielnym dokumencie pracodawca może określić szczegółowe obowiązki pracownika.

W wypadku zatrudnienia osoby na część etatu, jej warunki pracy nie mogą być gorsze niż pracowników zatrudnionych na pełny etat. Wynagrodzenie powinno być proporcjonalnie mniejsze w stosunku do pensji przysługującej za taką samą pracę w pełnym zakresie.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version