Site icon Bizrun.pl

Faktoring – czyli jest faktura, jest zapłata

Dzięki faktoringowi będziesz mógł spać spokojnie. Podniesiesz, co prawda, koszty swojej działalności, ale za to płatności zaczną spływać do Ciebie od razu po wystawieniu faktur.

Jeśli wystawiasz fakturę z terminem płatności 30 dni, pieniądze za usługę lub produkt możesz zobaczyć na koncie po miesiącu, a często znacznie później.

Gdy takich nieopłaconych faktur będzie więcej, zaczniesz mieć w końcu problemy z uregulowaniem należności względem swoich dostawców, ZUS-u, urzędu skarbowego, pracowników… Ratunkiem przed taką sytuacją może być faktoring.

WAŻNE! Jeśli wykupisz usługę faktoringową, nie musisz czekać 14 ani 30 dni na otrzymanie płatności od swojego klienta. Gdy tylko wystawisz fakturę i zgłosisz ją do firmy faktoringowej, ta przeleje Ci 80-90 proc. sumy, na jaką faktura opiewa.

Pozostałą część, pomniejszoną o wysokość prowizji, otrzymasz, gdy Twój kontrahent opłaci fakturę.

Korzyści z takiego rozwiązania są oczywiste. Choć ponosisz dodatkowe koszty, to jednak zyskujesz coś bardzo cennego – płynność finansową.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o faktoringu?

KOSZTY. Klient (faktorant) płaci najczęściej od 2 do 4% wartości każdej faktury. Do tego dochodzi prowizja zmienna za każdy dzień finansowania na poziomie kilku setnych procent. Dodatkowe koszty wiążą się zazwyczaj z dodatkowo zamówionymi usługami, np. windykacją należności.

OBIEG PŁATNOŚCI. Gdy wystawisz fakturę klientowi, powinien ją opłacić na konto firmy faktoringowej. Aby było to możliwe, kontrahent musi zostać wcześniej powiadomiony o tym, że jego należności będzie obsługiwał faktor.

BEZPIECZEŃSTWO. Firma faktoringowa zgodzi się na obsługę tylko takich płatności, które uważa za ściągalne. Jeśli więc Twoim płatnikiem ma być kontrahent zarejestrowany w rejestrze dłużników, takich należności będziesz musiał prawdopodobnie dochodzić sam.

ZABEZPIECZENIA. Firmy faktoringowe nie wymagają zazwyczaj szczególnych zabezpieczeń. Zabezpieczeniem będą same wierzytelności (faktury) oraz – w niektórych sytuacjach – weksel. Zabezpieczenia majątkowe wymagane są bardzo rzadko.

DŁUŻNICY. Gdy faktura pozostaje nieopłacona pomimo tego, że jej termin minął, może ona wrócić do Twojej firmy, co niestety pociągnie za sobą konieczność zwrotu środków otrzymanych za nią od faktora. Firmy faktoringowe często proponują w takich sytuacjach różne alternatywy, np. możliwość przedłużenia okresu finansowania oraz windykację. Najczęściej będą to jednak opcje dodatkowo płatne.

UBEZPIECZENIE. Istnieje jeszcze jedna możliwość – faktoring bez regresu. Taka usługa będzie droższa, ale Twoja firma nie będzie musiała ponosić ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahentów. To ryzyko faktor weźmie wówczas na siebie. Twoje faktury będą w takim wypadku ubezpieczone od ryzyka niespłacalności.

RÓŻNORODNOŚĆ. Istnieją różne rodzaje faktoringu, takie jak faktoring eksportowy i faktoring zamówieniowy, umożliwiające dostosowanie usług do specyfiki konkretnej branży lub firmy.

Szczegółowe oferty firm faktoringowych mogą się od siebie znacznie różnić. Najlepiej więc zrobisz, jeśli przed zamówieniem usług, skontaktujesz się z kilkoma firmami i porównasz to, co mają Ci do zaoferowania.

Warto zauważyć, że o ile niektórzy faktorzy skupiają się na klientach korporacyjnych, o tyle inni specjalizują się w obsłudze średnich lub nawet bardzo małych firm. Każdy przedsiębiorca powinien jednak znaleźć coś dla siebie, tym bardziej, że rynek faktoringowy w Polsce dynamicznie się rozwija.

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images


Exit mobile version