Site icon Bizrun.pl

Jak zawiadomić UOKiK?

Postępowania w sprawie praktyk ograniczających konkurencję wszczynane są wyłącznie z inicjatywy UOKiK. Jednak jeśli przedsiębiorca zauważy nieprawidłowości na rynku, może zawiadomić o tym urząd.

Pozyskane w ten sposób informacje traktowane są jako sygnał o potencjalnych naruszeniach i dokładnie są sprawdzane. Urząd analizuje, czy interwencja organu będzie uzasadniona, a także jakie narzędzia są niezbędne do znalezienia dowodów.

W praktyce sygnały od uczestników rynku nierzadko stanowią bodziec do wszczęcia postępowania lub przeprowadzenia analizy danego sektora gospodarki pod kątem występowania ewentualnych nieprawidłowości.

W jaki sposób informować?

Informacje można przekazywać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Tymi drogami centrala i delegatury UOKiK otrzymują miesięcznie kilkadziesiąt różnego rodzaju skarg.

Można także zadzwonić do urzędu. Wykaz telefonów dostępny jest na stronie internetowej UOKiK.

Jeśli natomiast przedsiębiorca chciałby zawiadomić urząd o niedozwolonym porozumieniu – zwłaszcza wtedy, gdy jest jego członkiem i chciałby skorzystać z programu łagodzenia kar – warto skorzystać ze specjalnego numeru telefonu 22 55 60 555 lub adresu e-mail leniency@uokik.gov.pl.

Zgłoszenia anonimowe

Często zdarza się, że przedsiębiorcy zgłaszający skargę do urzędu, chcą zachować anonimowość. Jednak jeżeli są stronami antykonkurencyjnego porozumienia, niewykluczone, że stracą z tego powodu możliwość ubiegania się o całkowite zwolnienie z kary w ramach programu leniency.

W tym czasie bowiem mogą zostać ubiegnięci przez innego uczestnika zmowy, który zdecyduje się na oficjalne przekazanie informacji wraz z wnioskiem o odstąpienie od nałożenia kary pieniężnej lub jej obniżenie.

Fot. Getty Images

Exit mobile version