Site icon Bizrun.pl

Outplacement po polsku

29 proc. pracodawców planuje w 2012 r. redukcję zatrudnienia – wynika z badań przeprowadzonych przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison. Część z tych zwolnień obejmie swym zasięgiem większe grupy pracowników.

Zwolnienie monitorowane obliguje pracodawcę do tego, aby w szczególny sposób zadbał o pracowników, których stanowiska zostaną zlikwidowane.

Kiedy ma miejsce zwolnienie monitorowane?

Outplacement, czyli zwolnienie monitorowane regulowane jest odrębnymi przepisami wówczas, gdy pracodawca planuje zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie trzech miesięcy.

W takiej sytuacji jest on zobowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy właściwym dla siedziby firmy lub ze względu na miejsce wykonywania pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników, dotyczące w szczególności:
– pośrednictwa pracy
– poradnictwa zawodowego
– szkoleń
– pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.

W przypadku zwolnienia monitorowanego, pracodawca jest obowiązany zapewnić zwalnianym (lub już zwolnionym pracownikom) usługi rynku pracy w formie programu, który może zostać zrealizowany zarówno przez powiatowy urząd pracy, jak też agencję zatrudnienia czy instytucję szkoleniową.

Outplacement w praktyce

– Zwalniani pracownicy powinni być poinformowani o aktualnej sytuacji na rynku pracy. Taka wiedza jest im niezbędna do tego, aby móc się na nim odnaleźć – twierdzi Agnieszka Jastrzębska, konsultantka Zielonej Linii, czyli infolinii urzędu pracy.

Zwalniani pracownicy, zwłaszcza, jeśli pracowali w danej firmie przez wiele lat, mogą mieć problem ze znalezieniem pracy ze względu na brak kwalifikacji – w tym celu pracodawca powinien zapewnić zwalnianym pracownikom możliwość przekwalifikowania, chociażby poprzez wsparcie w przygotowaniu i organizacji szkoleń.

Ważnym aspektem zwolnień grupowych jest także informowanie pracowników o nowoczesnych metodach aktywnego poszukiwania pracy.

Osoby z długim stażem, które dawno nie miały do czynienia z rekruterami, nawet jeśli są dobrymi specjalistami, mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty, umiejętnym pokazaniem swoich umiejętności czy zaprezentowaniem wiedzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

W ramach programów zwolnień monitorowanych mogą się odbywać szkolenia zarówno z zakresu autoprezentacji, jak również tworzenia dokumentów aplikacyjnych, czy opanowywania stresu i asertywności.

Sponsorem programu zwolnień może być zarówno sam pracodawca, jak również pracodawca współpracujący z odpowiednimi jednostkami administracji publicznej. Ponadto program może być także finansowany na podstawie porozumienia organizacji i osób prawnych z udziałem pracodawcy.

Korzyści nie tylko dla pracownika

Nieprzecenioną wartością wdrażania programu zwolnień monitorowanych, z punktu widzenia pracodawcy, jest przede wszystkim zachowanie dobrych relacji z odchodzącymi, ale również i obecnymi pracownikami.

Fakt, w jaki sposób pracodawca zakończył współpracę z odchodzącymi osobami, czy pomógł im w znalezieniu nowej pracy, zabezpieczył w jakikolwiek sposób finansowo lub edukacyjnie, wpłynie na postrzeganie firmy przez otoczenie.

Zachowywanie dobrych relacji z pracownikami to podstawa budowania właściwego public relations firmy. Dobre relacje ważne są w każdym aspekcie, nawet tym związanym z redukcją etatów. Sztuką jest zwalniać z klasą.

Informacje na temat świadczeń z urzędu pracy, podstawowych praw pracownika i pracodawcy są dostępne pod numerem telefonu infolinii urzędu pracy, czyli Zielonej Linii: 19524.

Joanna Niemyjska
Zielona Linia

Zobacz także: Pomóż zwalnianym pracownikom

fot. www.sxc.hu

Exit mobile version