Site icon Bizrun.pl

Poczuj flow, czyli daj się ponieść pracy

Czy pamiętasz chwile, kiedy Twoja praca sprawiała Ci przyjemność? Prawdopodobnie czułeś się wówczas całkowicie pochłonięty przez wykonywane zadanie. Właśnie taki stan nazywany jest stanem flow.

Autorem pojęcia przepływu, czyli flow w psychologii jest Mihaly Csikszentmihalyi. Według jego definicji, flow to stan takiego napięcia ciała i umysłu, w którym zadania wykonywane są z pełnym oddaniem, wywołując przy tym poczucie satysfakcji u wykonawcy.

Będąc w stanie flow, cały stajesz się swoją pracą. Nie przerywasz jej, by przejrzeć wpisy na Facebooku lub sprawdzić maile, nie masz nawet ochoty na małą przekąskę, która oderwałaby Cię od pracy. Flow to stan koncentracji, w którym praca staje się pasją, a świadomość wykonywanych czynności, a więc posuwania spraw naprzód, daje Ci wiele radości.

Abyś mógł doświadczyć przepływu, praca którą wykonujesz powinna Cię interesować. Nuda lub poczucie braku ważności wykonywanych zadań nie będzie sprzyjać koncentracji. Jeśli jednak jesteś przekonany, że to, co robisz, ma sens, jest potrzebne i naprawdę Cię interesuje, łatwiej Ci będzie dać się ponieść energii przepływu.

UWAGA! Aby osiągnąć stan flow, wykonywana praca powinna mieć mierzalne rezultaty, dzięki którym będziesz mógł jasno ocenić efekty Twojej aktywności.

Stan flow możesz osiągać nie tylko wówczas, gdy wykonujesz prace twórcze. Pochłonąć może Cię także np. przepisywanie tekstu lub układaniu produktów na półkach. Ważne, abyś wyeliminował bodźce mogące zakłócić wykonanie zadania. Z pewnością więc stan przepływu osiągniesz łatwiej, jeśli wyłączysz telefon i wyjdziesz z internetu. W wypadku pracy umysłowej ważne może być także to, abyś stan flow próbował osiągnąć w pozycji siedzącej, przy biurku, a nie np. pod kocem na kanapie.

Jak osiągnąć stan flow? Po prostu zacznij wykonywać zadanie i pozwól swobodnie płynąć myślom, ale tylko tym, które go dotyczą. Wykonując kolejne kroki, daj się wciągnąć w wir pracy. Gdy Ci się to uda, możesz nawet stracić poczucie czasu.

Aby osiągnąć stan przepływu w pracy, postaraj się podzielić swoje zadania na grupy. Np. wyznacz czas na sprawdzanie maili, czas na przygotowywanie raportów, a nawet czas na swobodne i bezcelowe buszowanie po internecie. Kiedy jednak zajmujesz się jedną z tych czynności, skup się na niej całkowicie.

To właśnie chwile, kiedy odczuwamy pozytywny przepływ energii, dają nam najwięcej satysfakcji. Znacznie więcej niż bezczynne siedzenie przed telewizorem. Im częściej będziesz wprawiał się w stan flow, tym silniej będziesz odczuwał, zadowolenie z tego, czym się zajmujesz.

Analizując, które czynności sprawiają, że osiągasz stan flow, możesz również określić, czym naprawdę powinieneś się w życiu zajmować. Zadania, które pochłaniają Cię bez reszty, to z pewnością właśnie te, które mogą stać się Twoją pasją i np. pomysłem na biznes.

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images


Exit mobile version