Site icon Bizrun.pl

Kontrola w firmie

Kontrolerzy z urzędów mogą na dobre sparaliżować pracę firmy. Aby jednak ograniczyć dezorganizacyjne konsekwencje kontroli, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nałożyła na urzędników pewne ograniczenia.

Zgodnie z ustawą w firmie może być przeprowadzona jednocześnie tylko jedna kontrola. Jeśli więc w trakcie trwania kontroli do przedsiębiorcy zwróci się inny urząd z postanowieniem kontrolnym, termin drugiej kontroli powinien zostać przesunięty.

UWAGA! Od tej zasady obowiązują liczne wyjątki.

Więcej niż jedna kontrola może być prowadzona, gdy:

– przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia (w tym przestępstwa lub wykroczenia skarbowego)
– przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego
– kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku VAT przed dokonaniem tego zwrotu
– kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku VAT na podstawie przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym
– kontrola jest prowadzona na podstawie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
– przeprowadzenie kontroli jest realizacją obowiązków wynikających z przepisów prawa wspólnotowego o ochronie konkurencji lub przepisów prawa wspólnotowego w zakresie ochrony interesów finansowych wspólnoty europejskiej
– pozwalają na to ratyfikowane umowy międzynarodowe.

Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:

– w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych;
– w odniesieniu do małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych;
– w odniesieniu do średnich przedsiębiorców – 24 dni roboczych;
– w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.

Ale tu znowu obowiązują wyjątki, m.in. te opisane wyżej.

Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników organów kontroli po okazaniu przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej legitymacji służbowej oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, chyba że przepisy szczególne przewidują możliwość podjęcia kontroli po okazaniu legitymacji.

WAŻNE! Czynności kontrolne mogą być także wykonywane przez osoby niebędące pracownikami organu kontroli, jeżeli stanowią tak odrębne przepisy.

Poza opisanymi w ustawie wyjątkami, czynności kontrolnych dokonuje się w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version