Site icon Bizrun.pl

Przywództwo jak sztuki walki

Różni psychologowie od wielu lat porównują dobrych liderów w biznesie do mistrzów wschodnich sztuk walki. Dobry przywódca może być skuteczniejszy i wzbudzać większy autorytet, jeśli postępuje honorowo i przestrzega określonych zasad.

Firmą zarządzać można na wiele sposobów, jednak czerpiąc inspirację z aikido i innych sztuk walki, można stać się liderem, który nie działa nerwowo i chaotycznie, ale w sposób wyważony i zorganizowany.

Przede wszystkim: spokój

Dla każdego samuraja jedną z podstawowych kwestii jest oddech. Również lekarze przekonują, że równomierne oddychanie ma dobroczynny wpływ na organizm.

Dbając o głęboki i regularny oddech, dotleniasz organizm i redukujesz poziom stresu. Dzięki temu jesteś gotowy do tego, by w pełni wykorzystywać możliwości swego ciała i umysłu.

Dobry samuraj nie pozwala innym wyprowadzić siebie z równowagi, a gdy sytuacja jest stresująca, jeszcze pogłębia wdechy i wydechy, by znaleźć w sobie spokój oraz siłę do stawienia czoła problemom.

Koncentracja

Samuraj jest skoncentrowany na „tu i teraz”. Chodzi jednak o szczególny rodzaj koncentracji, zwany też uważnością.

Wojownik, wewnętrznie wyciszony przed walką, ma bardzo wyostrzone zmysły na wszystko, co dzieje się wokół niego. Zauważa każdy szelest, gest w otoczeniu, jednocześnie się nie rozpraszając. Musi być zawsze gotowy na atak z każdej strony, zawsze musi być przygotowany na wszystko, co może go spotkać.

Nie chodzi więc o skupianie się na jednym punkcie, na jednej sprawie, ale o uważność wobec otaczającej rzeczywistości przy jednoczesnej koncentracji na najważniejszych zadaniach.

Uważny lider skupiony jest na swoich celach, ale w tyle głowy wciąż ma świadomość procesów zachodzących w całym zespole oraz tego, co aktualnie robią konkurenci.

Gotowość do walki

Wojownik powinien być gotowy do walki. W wypadku wschodnich sztuk walki nie chodzi jednak o dążenie do konfrontacji.

Celem samuraja nie jest prowokowanie bójek, ale pokonywanie własnych słabości i lęków, gdy walka okaże się nieunikniona. Skuteczny lider także nie szuka problemów, stara się zarządzać firmą w jak najdoskonalszy sposób, pracuje nad swoim stylem zarządzania. Co jakiś czas jednak pojawiają się przeszkody, trudne sytuacje, podstępni konkurenci, cwani prawnicy itd. Co wtedy robić?

Samuraj nie ucieka od problemów, ale mierzy się z nimi. Nie unika stresu ani walki. Stara się być cały czas przygotowany na konieczność stawienia czoła zaskakującym sytuacjom. Zupełnie jak lider, który nie boi się zmian, a gdy coś się dzieje, widzi w tym fascynującą szansę, by sprawdzić i rozwinąć swoje kompetencje.

Równowaga energetyczna

Dbałość o wewnętrzną równowagę u samuraja przejawia się w tym, że stara się on przekierować energię przeciwnika przeciw niemu. Stara się zużyć w walce jak najmniej własnej energii. Zamiast bezmyślnie kopać, działa inteligentnie, wykorzystuje sytuacje. Dzięki temu osiąga maksymalne efekty przy minimalnym wysiłku. Taki jest test też cel dobrego lidera.

Skuteczny lider stara się osiągnąć jak najwięcej jak najprostszymi sposobami. Nie marnotrawi energii swojej i zespołu, szuka najprostszych i zarazem najskuteczniejszych dróg do sukcesu. Ani samuraj, ani lider, nie mają czasu na komplikacje.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version