Site icon Bizrun.pl

Starsi nie znaczy gorsi

Zmiany na rynku pracy stawiają przed przedsiębiorstwami duże wyzwania. Emigracja zarobkowa, konkurencja, rosnące wymagania finansowe i socjalne oraz starzenie się społeczeństwa sprawiają, że zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników. Dlatego warto postawić na osoby w wieku 50+.

Według badań BAEL, w Polsce pracuje 36 proc. osób, które skończyły 55 lat. To jeden z najniższych współczynników zatrudnienia i aktywności zawodowej tej grupy wiekowej w Europie. W Szwecji i Islandii pracuje ponad 70 proc. osób w tym wieku.

Badania CBOS pokazują, że 48 proc. Polaków chce pracować po przejściu na emeryturę.

Mimo, że pięćdziesięciolatkowie chcą być aktywni zawodowo, firmy obawiają się ich zatrudniać. Pracodawcy nie chcą zatrudniać osoby, które wkrótce wejdą w okres ochronny przed emeryturą. Wymieniają przy tym takie powody, jak mniejsza wydajność pracy, czy brak umiejętności opanowywania nowych technologii.

– Tymczasem warto pamiętać, że osoby w tym wieku mogą wiele wnieść do środowiska pracy. Myślą w szerszym kontekście, działają spokojniej i lepiej oceniają skutki. Mają doświadczenie, motywację do pracy i są lojalni. W tej grupie wiekowej jest bardzo dużo osób z praktyką w kierowaniu pracą zespołu – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Minusem zatrudniania pracownika dojrzałego jest to, że kwalifikacje zdobywał w innych realiach. Niektórym brakuje też umiejętności, które dla osób młodych są oczywiste. Wiedzę można jednak stale aktualizować i uczyć się nowych rzeczy za pomocą szkoleń i warsztatów, wybierając odpowiednią formę kształcenia.

– Pracownicy „50+” potrafią uczyć się efektywniej niż młodzież, ponieważ przez lata wypracowali własne strategie uczenia. Są bardziej niezależni od wsparcia nauczyciela czy grupy. Chętnie biorą odpowiedzialność za własny proces uczenia – uważa Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

Szkolenia w formie e-learningu, czyli edukacji przez internet, są właściwym rozwiązaniem dla osób po pięćdziesiątce. Pozwalają na swobodny dobór tempa uczenia. Uczestnik przyswaja wiedzę w sposób, jaki wypracował przez lata. Nie ma tu elementu ścisłej rywalizacji między uczestnikami, ani poczucia wstydu, kiedy starsza osoba nieco wolniej radzi sobie z materiałem.

Portal szkoleniowy Akademii PARP oferuje przedsiębiorcom z firm MSP bezpłatne szkolenia e-learning. Wystarczy dostęp do internetu i szybka rejestracja, aby rozpocząć dowolne szkolenie. Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl dostępnych jest już ponad 30 szkoleń internetowych.

Przeczytaj także: Starsi pracownicy bardziej lojalni

Fot. Getty Images

Exit mobile version