Bizrun.pl

Społecznie odpowiedzialni, choć nieświadomi

Polskie przedsiębiorstwa postępują zgodnie z zasadami CSR, choć prawie dwie trzecie z nich nie zna znaczenia tego terminu. Trochę lepiej jest w obszarze innowacji.

Z badania przeprowadzonego przez agencję Praktycy.com na zlecenie ARI S.A. można wywnioskować, że kadra zarządzająca oraz osoby decyzyjne zatrudnione w polskich mikro, małych i średnich firmach, w większości nie znają definicji pojęcia CSR (64 proc.). Jednak zapytane o konkretne działania wiążące się z tym terminem, deklarują, że je podejmują.

Problemem w tym wypadku może okazać się brak umiejętności powiązania korzyści, jakie niesie ze sobą CSR, z konkretnymi aktywnościami. Dlatego nawet, jeśli działania w ramach „Społecznej Odpowiedzialności Biznesu” są lub będą podejmowane, to prawdopodobnie z pominięciem świadomego uwzględnienia możliwych korzyści dla przedsiębiorstwa i społeczności lokalnych.

Firmy a ich pracownicy

W trakcie badania zaobserwowano znaczące różnice w postępowaniu prywatnym respondentów i firm, które reprezentują. Sami pracownicy, gdy działają w swoim własnym imieniu, podejmują bardziej angażujące działania CSR – wymagające poświęcenia większej ilości czasu i zasobów. Są to m.in. oszczędzanie wody i energii – 88 proc., segregowanie śmieci – 76 proc., zakup ekologicznych warzyw i owoców – 59 proc.

Sytuacja jest jednak inna w przypadku firm. Z przeprowadzonego badania wynika, że najczęściej udzielają one wsparcia rzeczowego lub finansowego na cele społeczne (48 proc.). Co ważne, jest to działanie, które nie wymaga wykorzystania pracy zasobów ludzkich, a jedynie środków finansowych – jest więc stosunkowo łatwe do przeprowadzenia.

Firmy w zdecydowanej większości twierdzą, że działanie na rzecz społeczności lokalnych i ochrony środowiska jest ważne (97 proc.).

– Tak duży odsetek pozytywnych odpowiedzi wynika z panującej obecnie „mody na ekologię” oraz trendów w biznesie; jest także wynikiem wpływu licznych kampanii uświadamiających, realizowanych w ostatnich latach – mówi Marta Galewska, koordynatorka projektu „CSR drogą do innowacji”.

Firmy chcą postępować odpowiedzialnie

Respondenci, w codziennym postępowaniu, działają zgodnie z zasadami CSR.

– Badani utożsamiają je z etycznym zachowaniem. Stąd takie wyniki, mimo faktu, że deklarowali wcześniej nieznajomość definicji CSR ­– wyjaśnia Szymon Gawryszczak z ARI S.A.

WAŻNE! Respondenci stwierdzili, że ważniejsza jest dla nich inwestycja w szkolenie pracownika niż w sprzęt biurowy (76 proc.). Deklarują także, że korzystniejsze jest zatrudnienie pracownika na umowę o pracę, niż na umowę zlecenie (74 proc.).

W kwestii zakupów biurowych, istotniejsze dla respondentów było mniejsze zużycie energii zakupionego sprzętu, nawet jeśli miałby być on droższy od nieenergooszczędnego odpowiednika (82 proc.). Badani wolą też utrzymywać dobre relacje ze stałymi klientami, niż mieć ich większą ilość, ale niezadowolonych (86 proc.).

Najpopularniejszą aktywnością badanych z zakresu CSR jest przekazywanie pieniędzy i darów na cele społeczne (48 proc.).

Respondenci, którzy zadeklarowali postępowanie zgodnie z wytycznymi CSR w większości (83,33 proc.) nie informują o tym swoich interesariuszy – nie prowadzą kampanii informacyjnych, itp.

Według respondentów, stosowanie się do zasad CSR może przełożyć się na zwiększenie liczby klientów (64 proc.) i wzrost przychodów firmy (61 proc.). Niemal trzy czwarte badanych (71 proc.) uważa też, że działania społecznie odpowiedzialne pomagają ograniczyć koszty zużycia surowców oraz energii.

Respondenci twierdzą również, że CSR przyczynia się do zwiększenia przewagi firm na konkurencją (60 proc.). Badani uważają, że postępowanie zgodnie z zasadami „Społecznej Odpowiedzialności Biznesu” wpływa na zwiększenie lojalności klientów (68 proc.) oraz polepsza wizerunek i reputację firmy (81 proc.).

Rozwój i inwestycje

Połowa respondentów (51 proc.) planuje rozwój swoich firm z uwzględnieniem zaspokojenia potrzeb klientów. Niestety, duża część badanych (29 proc.) nie posiada strategii rozwoju i działa „z dnia na dzień”.

– Taki stan rzeczy wynika prawdopodobnie z braków w tzw. „wiedzy ekonomicznej”, która umożliwiłaby strategiczne planowanie przyszłości firmy – tłumaczy Szymon Gawryszczak.

Wśród inwestycji przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku, najczęściej wymieniano poszerzenie oferty i usług (73 proc.) oraz inwestycje ograniczające negatywny wpływ na środowisko (59 proc.).

Polskie firmy radzą sobie coraz lepiej w obszarze CSR. Niestety, nie jest to jeszcze stan, który można by uznać za idealny. Przedsiębiorstwa z reguły ograniczają się do najmniej angażujących działań. Barierę stanowi też brak umiejętności powiązania korzyści, jakie niesie ze sobą CSR, z konkretnymi aktywnościami.

Fot. Getty Images

Exit mobile version