Site icon Bizrun.pl

Strona internetowa – z szablonu czy na zamówienie?

Firmowa witryna www może się wiązać z kosztami, które szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy będą stosunkowo wysokie. Czy jednak od razu trzeba zamawiać gotową, szytą na miarę stronę?

– Odpowiedni wizerunek w sieci przekłada się na funkcjonowanie firmy w świecie konkurencyjnego rynku. Dlatego strona musi robić odpowiednie wrażenie, być aktualizowana, niezawodna, wygodna w użyciu – mówi Michał Trziszka, CEO Cal.pl.

Stosowanie gotowych CMS-ów (systemów zarządzania treścią) zrewolucjonizowało rynek usług www. Otrzymanie własnej strony czy serwisu, spełniającego opisane wyżej wymogi, stało się nagle proste, szybkie i wygodne, a przede wszystkim, niewymagające posiadania specjalistycznej wiedzy. Dzięki intuicyjnym narzędziom, opartym na zasadzie kreatora, z tworzeniem, modyfikowaniem oraz personalizowaniem szablonu radzą sobie wszyscy średniozaawansowani internauci.

Z uwagi na przytoczone zalety, system CMS stał się częstym narzędziem wykorzystywanym przez portale tematyczne i hobbystyczne, internetowe wydania gazet, indywidualnych użytkowników, urzędy, szkoły, stowarzyszenia, kluby, biblioteki czy ośrodki kultury.

Sam zarządzaj treścią strony

Głównym atutem systemu CMS pozostaje nieskomplikowany, prowadzony przez użytkownika system zarządzania treścią, gdzie dodawanie lub usuwanie treści oraz wszelkie aktualizacje, dokonywane są bezproblemowo. System zarządzania treścią umożliwia także samodzielne wstawianie i modyfikację grafiki lub aktualizację danych kontaktowych, co spełnia w wielu przypadkach maksymalne wymagania właściciela firmy względem witryny.

Redaktor spoza działu technicznego zamieszcza treść, która zostaje automatycznie przetworzona przez system w oparciu o odpowiedni szablon i natychmiastowo opublikowana na stronie. Dodanie artykułu zajmuje kilka minut.

System wprowadzania i kodyfikowania danych odbywa się inaczej niż w przypadku tradycyjnych stron www, opartych o stosowanie statycznych plików HTML, gdzie wszelkie zmiany na stronie koduje ręcznie webmaster.

Szablony CMS nie stanowią jednak idealnego panaceum na wszelkie bolączki. Tworzenie witryn od podstaw wciąż ma wielu orędowników, wytykających wady szablonowego rozwiązania.

Najprostsza z witryn

To charakter tworzonej strony uniemożliwiać może bazowanie na gotowej skórce. Zarówno rozwinięta jak i najprostsza witryna powinna zostać oparta o HTML.

Już na starcie zrezygnować z szablonu powinny osoby o specjalistycznych wymaganiach, niosących za sobą potrzebę wprowadzania wielu zmian i nietypowych rozwiązań, a także te podmioty, dla których sprawa zabezpieczenia witryny jest sprawą priorytetową.

– Rozpatrując każdą z opcji, należy kierować się zawsze planowaną funkcją i zastosowaniem strony. Jeśli nasza strona ma za zadanie jedynie odnotować obecność firmy, np. zakładu szewskiego, warto wybrać HTML. Wizytówka strony nie będzie aktualizowana, żadne nowe treści nie będą dodawane, stronę raz a dobrze może więc wykonać specjalista. Witryna taka będzie bezpieczna, skuteczna i niewymagająca zainteresowania właściciela biznesu – twierdzi Michał Trziszka.

Gotowy CMS – produkt z historią

Warto przypatrzeć się każdej z opcji pod kątem czasu, jaki poświęcony został do stworzenia strony. Popularny CMS stanowi owoc wieloletniej pracy, setek modyfikacji i ulepszeń.
Wystarczy policzyć ilu programistów tworzyło dany szablon i porównać to do możliwości kreacyjnych jednego, zatrudnionego przez nas fachowca, działającego od zera. Wieloletnie prace nad produktem, który był wielokrotnie rozbudowywany i sprawdzany, mogą być niemożliwe do dogonienia.

Co najważniejsze, produkt jest ciągle rozwijany, liczyć możemy na aktualizacje i naprawianie błędów nowszych wersji. W przypadku większości pisanych na zamówienie rozwiązań, dostępna będzie  ograniczona funkcjonalność, której zmianę zainicjować musimy sami, zlecając robotę fachowcowi.

Z drugiej strony jednak, rozwiązania darmowe typu open source charakteryzują się dużą dowolnością w doborze twórców. Z uwagi na niekomercyjny, społecznościowy charakter, każdy webmaster dołożył część od siebie. Finalnie otrzymujemy zlepek działań wielu fachowców, ale i pseudofachowców.

Dodatkowo, darmowe produkty, pomimo wielkich zalet, charakteryzują się często masą błędów i luk w sferze bezpieczeństwa. Wymagają na bieżąco śledzenia i instalowania łatek, prostujących wykryte problemy.

Twój kod – Twoja wolność

Modyfikacja kodu gotowego CMS-u, efektu wieloletniej pracy zastępów wielkich głów z IT, może pociągnąć za sobą nerwowe, wielogodzinne klikanie. Skomplikowany charakter nabudowanego systemu przekłada się na pracochłonność dokonywanych zmian. Modyfikacje w prywatnym kodzie, stworzonym od podstaw i znanym jak własna kieszeń, to kwestia zaledwie kilku minut.

Praca od zera powierzona musi zostać profesjonalistom, dla których kwestie tworzenia www, ale i bezpieczeństwa, nie mają tajemnic.

WAŻNE! Współpraca w przypadku często modyfikowanych projektów musi mieć charakter ciągły, aby nie okazało się, że co kwartał, próbując coś poprawić, nowy specjalista zapoznaje się z projektem na nowo, rozgryzając komentarze w kodzie.

Darmowe szablony

– Wielką zaletą gotowych rozwiązań CMS jest ich minimalny koszt. Najpopularniejsze systemy – Joomla!, Drupal, Fedora czy WordPress – wybierane są z uwagi na darmowy charakter, idący w parze z dużą liczbą gotowych modyfikacji. Mają one charakter nieskomplikowanego, ale rozbudowanego rozwiązania, odpowiedniego do wymogów większości firm i instytucji. Dodatkowe oszczędności związane są z dalszą obsługą, niewymagającą współpracy ze specjalistami – komentuje Trziszka.

Całe zastępy internautów usatysfakcjonowane są uproszczonym modelem działania, sprowadzającym się do wyboru najładniejszej skórki i wprowadzenia w odpowiednie pola swojej treści. Najnowsze wersje systemów oferują nie tylko zmianę w obrębie treści, ale i struktury tworzonej strony, która dzięki zarządzaniu i organizacji zbliża efekt pracy do skomplikowanej wizji, rodem z wyobraźni biznesmena.

Prosty szablon – mała funkcjonalność

CMS traktować należy jako wyjściowy szablon, bazę dającą wprost nieograniczone możliwości dalszej reorganizacji. Czym mniej potrzebnych modyfikacji, tym oczywiście lepiej. Najprostsze szablony, wymagające jedynie drobnych zmian, możliwe będą do wykorzystania jedynie przy nieskomplikowanych koncepcjach, a takich nie brakuje.

Każda z nowych funkcjonalności, nieuwzględniona w pierwotnym koncepcie, zmusza do wprowadzania modyfikacji, dodatków albo nowych komponentów. Wiele pluginów dostępnych jest w formie gotowej, większość ze specjalistycznych funkcji musi zostać jednak napisana od początku, co znacząco podnosi koszty darmowego wydawałoby się rozwiązania.

Wadą darmowych szablonów jest także brak wsparcia technicznego, a więc użytkownik pozostaje sam ze swoim problemem. Do pomocy przydatne będą wówczas fora oraz strony www z gotowymi przykładami problemów, wraz z ich symptomami oraz dopasowanymi łatkami, rozwiązującymi usterkę. Zawsze znajdzie się także osoba, która za niewielką kwotę zgodzi się usunąć problem.

Podsumowując, wybór sposobu stworzenia witryny zależeć musi w głównej mierze od jej charakteru, ponieważ to cykl i sposób dodawana treści determinują najlepsze narzędzie. W dalszej części ważne są finanse, kompetencje informatyczne zatrudnianych osób oraz wymagane zabezpieczenie dla tworzonej witryny.

Fot. Getty Images


Exit mobile version