Site icon Bizrun.pl

Pokonaj lęk przed własną firmą

Podjęcie decyzji o założeniu własnej firmy nie jest łatwe. Trudności wynikają jednak nie tylko z konieczności dysponowania odpowiednimi środkami finansowymi i umiejętnościami, ale także, a może przede wszystkim, z obaw natury psychologicznej.

Niektóre osoby twierdzą, że chciałyby mieć własną firmę, ale jednak za taką deklaracją nie idą czyny. Dlaczego? Jeśli zadamy to pytanie jednemu z zainteresowanych, prawdopodobnie poznamy powody zewnętrzne, np.: „nie mam pieniędzy”, „nie spełniam warunków, żeby dostać dotację albo kredyt”, „w urzędzie pracy skończyły się pożyczki na ten rok”, „brakuje mi wkładu własnego”, „w tym roku mam zbyt dużo innych wydatków” itd.

Możliwe jednak, że wiele z tych argumentów dałoby się zbić, a gros przyczyn leży po stronie wewnętrznych wątpliwości. Jeśli spróbujemy dopytać tę samą osobę, dlaczego nie poszuka wspólnika, czemu nie weźmie udziału w konkursie na biznesplan, dlaczego nie zgłosi się do funduszu pożyczkowego, dotrzemy wówczas do głębszych powodów, np. „nie wiem czy sobie poradzę”, „sądzę, że to nie jest właściwy moment”, „nie wiem jak się do tego zabrać”, „nie chcę, żeby fundusz albo bank patrzył mi na ręce”, „boję się, że mój pomysł nie wypali”, „konkurencja w tej branży jest zażarta”, „żona/mąż mówi, że na tym nie zarobię”…

To przyczyny wewnętrzne.

UWAGA! Przyczyny twarde (zewnętrzne) oraz miękkie (wewnętrzne) przeważnie występują łącznie. Prawie zawsze brakowi pieniędzy lub innych możliwości zewnętrznych towarzyszą lęk, niepewność, brak wiary w sukces.

Warto jednak zauważyć, że ktoś, kto się nie boi, kto wierzy we własne pomysły, kto wie, co i jak powinien zrobić, najczęściej realizuje swoje zamiary, a przynajmniej próbuje je zrealizować, nawet, jeśli środki finansowe wciąż pozostają niewystarczające.

Oznacza to, że właśnie pokonanie wewnętrznego oporu i podjęcie decyzji jest kluczowe dla rozpoczęcia działalności. Gdy decyzja już zapadnie, pokonanie zewnętrznych trudności okazuje się łatwiejsze.

WAŻNE! To motywacja, chęci, odwaga są decydującymi czynnikami, które sprawiają, że dana osoba zakłada własną firmę. Na etapie podejmowania decyzji środki finansowe, jakimi ta osoba dysponuje, nie są najważniejsze.

Jeśli będziesz przekonany, że:

– chcesz mieć firmę

– masz świetny pomysł na biznes

– poradzisz sobie z prowadzeniem własnej działalności

– prawdopodobnie założysz firmę.

Jeśli więc jeszcze nie rozpocząłeś własnego biznesu, można podejrzewać, że nie spełniasz jednego z powyższych warunków.

Jeśli natomiast naprawdę powstrzymywały cię dotychczas jedynie ograniczenia finansowe, weź pod uwagę poniższe sposoby na wyjście z trudnej sytuacji:

– łącz pracę na etacie z prowadzeniem firmy

– szukaj zleceń na usługi, których realizacja będzie wymagała wykorzystania umiejętności, które posiadasz

– sprawdzaj oferty „na start”, jakie oferują banki i fundusze pożyczkowe

– szukaj wspólników.

Gdy pokonasz obawy, z pewnością znajdziesz swoją własną drogę do biznesu. W przybliżeniu tego celu może też pomóc ćwiczenie.

ĆWICZENIE. Zastanów się, czego się boisz w związku z zakładaniem firmy. Spisz wszystkie argumenty przeciwko pracy „na swoim”. Potem zastanów się nad racjonalnością poszczególnych punktów. Dyskutuj z nimi. Zbijaj kolejne argumenty. Jeśli jakichś nie możesz pokonać, podejmij działania, dzięki którym będą możliwe do zbicia w przyszłości. Np., jeśli nie masz odpowiednich umiejętności – zapisz się na kurs, dzięki któremu podniesiesz swoje kwalifikacje.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version