Site icon Bizrun.pl

Pracownicy mogą ujawnić zarobki

„Pracownicy mogą się między sobą wymieniać informacjami o wysokości swoich pensji. Pracodawca nie może im tego zakazać” – podał dziennik Gazeta Prawna, powołując się na orzeczenia Sądu Najwyższego.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem Pracy, jednym z przejawów dyskryminacji w miejscu pracy może być niesprawiedliwe wynagradzanie.

Jeśli osoby mające taki sam zakres obowiązków i wykonujące swoje zadania równie rzetelnie, pracując w tej samej firmie otrzymują wynagrodzenia w różnych wysokościach, może to oznaczać, że osoby z niższymi zarobkami są z jakichś powodów dyskryminowane (np. ze względu na płeć lub wiek).

Właśnie na taką możliwość powołał się Sąd Najwyższy, który uznał, że pracownicy mogą rozmawiać między sobą o swoich zarobkach i porównywać swoje pensje. Dzięki temu mogą oni zabezpieczyć się przed łamaniem ich praw i reagować, gdy dyskryminacja występuje.

Nie oznacza to jednak, że pracownicy mogą w każdej sytuacji swobodnie rozmawiać o swoich pensjach i dodatkach. Taka rozmowa dopuszczalna jest wyłącznie pomiędzy osobami zatrudnionymi w danym przedsiębiorstwie.

Pracodawca może zabronić pracownikom ujawniania danych o zarobkach na zewnątrz firmy, szczególnie, jeśli takie informacje miałyby trafić do konkurencji.

Jeśli w umowie o pracę zawarta została klauzula o karze przewidzianej za ujawnienie wysokości wynagrodzenia, pracodawca może ukarać pracownika, jeśli ten ujawni swoje zarobki osobom innym niż współpracownikom.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version