Site icon Bizrun.pl

Czy jesteś pracoholikiem?

Pracoholizm nie jest proplemem marginalnym. Szczególnie osoby prowadzące własny biznes narażone są na uzależnienie od pracy.

Osoba prowadząca własną firmę nie ma narzuconego czasu pracy, a to utrudnia jej zrównoważenie życia zawodowego i osobistego. W efekcie przedsiębiorca często spędza w firmie więcej czasu niż jego pracownicy, telefony w interesach odbiera o każdej porze dnia i nocy, a nieustanne myślenie o sprawach biznesowych staje się dla niego czymś w rodzaju obsesji. Gdy zachwiany zostaje balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, oznaczać to może poważne problemy.

WAŻNE! Pracoholik pracuje dużo, ale z powodu zmęczenia nie pracuje dobrze! Ciągła praca  przekłada się na spadek kreatywności i w konsekwencji – na gorsze wyniki zawodowe.

Pracoholik to osoba, która ma poczucie winy lub odczuwa niepokój wtedy, gdy nie jest zajęta. Taka osoba nieustannie poszukuje nowych wyzwań, często ściga się z czasem i bierze na siebie tak wiele obowiązków, że nie jest w stanie dotrzymać założonych terminów. Często jest przekonana, że nikt inny nie byłby w stanie wykonać pracy tak dobrze jak ona, w związku z czym unika delegowania zadań oraz przekonuje siebie i otoczenie, że jej praca wynika z konieczności, a nie z samodzielnego wyboru.

Konsekwencją takiego stylu funkcjonowania może być wycofywanie się z relacji osobistych, w tym rezygnacja z życia erorycznego. Ewentualnie możliwe jest zastępowanie głębszych związków uczuciowych przelotnym seksem (który staje się jeszcze jednym z zadań do odhaczenia w terminarzu).

Pracoholikami najczęściej stają się perfekcjoniści, którzy pragną osiągnąć sukces. Są oni krytyczni zarówno wobec siebie, jak i wobec innych. Swoje obowiązki traktują bardzo poważnie, a przeciążenie zadaniami sprawia, że np. nie potrafią się rozluźnić. Ciągłe utrzymywanie ciała i umysłu w stanie napięcia może powodować, że w pewnym momencie wypoczynek może sprawiać im trudność i wiązać się z poczuciem dyskomfortu.

WARTO WIEDZIEĆ! Nadmiar pracy w połączeniu ze stresem może prowadzić nie tylko do pracoholizmu, ale także do innych chorób fizycznych i psychicznych będących skutkami przemęczenia.

Co robić, aby nie stać się pracoholikiem?

– ustal konkretne godziny pracy i przestrzegaj ich

– dbaj o przerwy w pracy

– regularnie sypiaj (od 6 do 8 godzin na dobę)

– bądź aktywny fizycznie przynajmniej 30 min. Dziennie (rower, basen, siłownia, jogging)

– znajdź hobby nie związane z działalnością biznesową

– jeden dzień w tygodniu przeznacz na całkowity odpoczynek od firmy

– każdego dnia poświęć określone przedziały czasu tylko dla siebie oraz tylko dla rodziny

– przynajmniej raz w roku (a najlepiej kilka razy) wyjedź na dłuższy urlop (ale laptop zostaw w domu!).

Jeśli samodzielne próby ograniczenia nadmiernego zaabsorbowania pracą nie przyniosą efektów, poszukaj profesjonalnej pomocy psychologicznej.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version