Site icon Bizrun.pl

Czy osobowość pracownika ma znaczenie?

Przy wyborze kandydatów do pracy, większość pracodawców bierze pod uwagę ich doświadczenie i umiejętności, a więc to, co możemy uznać za kompetencje twarde. Zdarza się jednak i przeciwnie, że rekrutację wygrywa osoba, której atuty wydają się tkwić wyłącznie w osobowości.

Kompetencje kompetencjami, ale istnieje też coś takiego jak dopasowanie danej osoby do organizacji. Niezależnie od tego, jakie szkoły ukończył dany pracownik i jak bogate doświadczenie zdobył, może bardziej lub słabiej pasować do danej kultury organizacyjnej.

Pewne osoby lepiej sprawdzą się w firmie, w której pracownicy całkowicie podporządkowani są autorytatywnym liderom (kultura władzy), inne osoby lepiej poradzą sobie w kulturze roli, gdzie niezależność okupiona jest ryzykiem okopywania się w biurokratycznych procedurach. Z kolei ludzie aktywni najlepiej odnajdą się tam, gdzie każdy ma do zrealizowania zadania, za które odpowiedzialny jest sam lub wspólnie z grupą, z którą razem pracuje nad konkretnymi projektami (kultura celu).

Pracownik, który doskonale czuje się w pracy samodzielnej, może nie sprawdzić się tam, gdzie praca opiera się na współpracy (i odwrotnie). Osoba skrupulatna może nie pasować do zespołu, w którym szybkość działania ważniejsza jest od dokładności.

Do tego dochodzą takie elementy jak chociażby zainteresowania czy poczucie humoru. Atmosfera w firmie będzie lepsza, jeśli zatrudnione w niej osoby będą znajdowały wspólny język do rozmów i żartów, nie tylko na tematy zawodowe.

Szukając osoby, która będzie pasowała do Twojej firmy pod względem osobowościowym, powinieneś wziąć pod uwagę m.in. jej styl pracy, zdolność do współpracy lub samodzielności, gotowość do podejmowania własnych inicjatyw lub podporządkowania oraz to, czy dany kandydat ma szansę zawiązać nić porozumienia z innymi pracownikami.

Istnieje możliwość, że zatrudnisz osobę, która będzie miała doskonałe kwalifikacje, ale styl pracy w Twojej firmie nie będzie jej odpowiadał. Może też odczuwać silny stres, a w konsekwencji pracować nieefektywnie, gdy kontakty ze współpracownikami będą dla niej nieprzyjemne. Skutkiem złego dopasowania może być np. częsta rotacja pracowników.

Jeśli nie masz pewności, czy jesteś w stanie sam prawidłowo ocenić kandydatów pod względem ich dopasowania, możesz skorzystać z usług firm, które przeprowadzają odpowiednie testy dla kandydatów (także przez internet).

Czy jednak kierowanie się wyłącznie kwestią dopasowania pracowników do organizacji to dobry pomysł? O dziwo, niektórzy twierdzą, że tak. W końcu wiedzę można zdobyć, wykonywania pracy można się nauczyć, podczas gdy cechy osobowe zmienić trudno. Z drugiej strony, wydaje się to bardzo ryzykownym posunięciem.

Najlepiej jak zwykle zachować umiar. Rozmawiając z kandydatem do pracy, weź pod uwagę jego osobowość, styl pracy, preferencje dotyczące warunków wykonywania obowiązków. Nie kieruj się jednak tylko tym. Sprawdź również doświadczenie, wykształcenie oraz umiejętności kandydata.

Dopiero osoba, która w wielu wymiarach spełni oczekiwania, jakie stoją przed nią na danym stanowisku w konkretnej firmie, może efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Pracownik kompetentny i zarazem dopasowany do firmy, swoją energię skupi nie na nauce podstawowych czynności i nie na stresie związanym z pracą z niewłaściwymi dla niego osobami, a po prostu na profesjonalnej pracy.

Podsumowując, weź pod uwagę cechy osobowe i preferencje kandydata, stawiaj je jednak na równi (a nie wyżej) z wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami.

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images


Exit mobile version