Site icon Bizrun.pl

Pomóż zwalnianym pracownikom

Firma, która chce zwolnić ponad 50 osób, jest ustawowo zobowiązana do zorganizowania odchodzącym osobom programu pomocowego. Jednak nie tylko w wypadku zwolnień grupowych i nie tylko w dużych firmach warto stosować outplacement, czyli zwolnienia kontrolowane.

Firmy, które chcą dbać o wizerunek dobrego pracodawcy, przykładają dużą wagę do tego, w jaki sposób żegnają się z odchodzącymi pracownikami. Udzielanie im pomocy, choć może być kosztowne, wpływa na wrażenie, jakie firma po sobie zostawia.

UWAGA! Pozostawieni sami sobie pracownicy mogą stosować czarny PR wobec pracodawcy, który ich zwolnił. Outplacement zmniejsza to ryzyko, ponieważ wskazuje na troskę i odpowiedzialność przedsiębiorstwa w stosunku do ludzi, którzy w wielu przypadkach byli związani z firmą przez wiele lat.

Jeśli zwalnianych jest co najmniej kilka osób, a przyczyną zwolnienia nie jest źle wykonywana praca, ale np. redukcja etatów, warto zaproponować odchodzącym coś więcej niż „do widzenia”. I wcale nie chodzi tylko o pieniądze.

Owszem, outplacement może obejmować odprawy. Jego istotę stanowi jednak pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy.

Pomoc ta może obejmować:

– doradztwo psychologiczne
– pomoc w szukaniu nowego miejsca pracy
– ustalenie nowej ścieżki rozwoju zawodowego
– organizację lub finansowanie szkoleń, kursów doszkalających
– pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej
– pomoc w przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania.

WAŻNE! W pierwszej kolejności pracownicy powinni dowiedzieć się, jakie są prawdziwe powody ich zwolnienia. Dlaczego muszą odejść? Co zadecydowało, że właśnie ich objęła redukcja etatów? Ci pracownicy potrzebują wyczerpujących wyjaśnień.

Stosunkowo niedrogim, a skutecznym rozwiązaniem, które można zastosować także w małej firmie będzie organizacja warsztatów dla zwalnianych pracowników.

Program takich zajęć może obejmować np.:

– naukę pisania dobrego cv
– analizę osiągnięć pracownika w jego dotychczasowym życiu zawodowym
– przygotowywanie listy praktycznych umiejętności pracownika
– ustalenie atutów, jakie każda z odchodzących osób ma na rynku pracy
– pomoc w wyborze kilku zawodów pokrewnych z dotychczasowo wykonywaną pracą, które dana osoba mogłaby wziąć pod uwagę podczas poszukiwania zatrudnienia
– próbne rozmowy kwalifikacyjne, organizowane w celu przećwiczenia umiejętności autoprezentacji
– ustalanie planu poszukiwania pracy i ew. później – monitorowanie realizacji tego planu.

Outplacement powinien pozwolić każdemu pracownikowi w możliwie łagodny sposób zmienić pracę. Osiągnąć można to na wiele sposobów. Jednym z nich może być np. porozumienie z innym pracodawcą w kwestii możliwości przejęcia części pracowników.

MP

Fot. Getty Images

Exit mobile version