Site icon Bizrun.pl

Nie musisz od razu zatrudniać

Zakładasz firmę, ale nie wiesz, czy poradzisz sobie sam? Zatrudnianie pracowników może być zbyt kosztowne? Poszukaj innych rozwiązań.

Może się tak zdarzyć, że na początku biznesowej drogi, planować będziesz samodzielną działalność gospodarczą. Sam miałbyś być swoim szefem i głównym wykonawcą wszystkich – zarówno drobnych, jak i strategicznych – działań.

Jednak pracując nad biznesplanem, udoskonalając jego szczegóły, możesz dojść do wniosku, że sam wszystkiemu nie podołasz. Co wtedy robić? Zmieniać założenia, redukując plany do tego, co jesteś w stanie wykonywać samodzielnie, czy może myśleć o zaangażowaniu w projekt dodatkowych osób?

Odpowiedź na podobne pytania nie będzie oczywista. Zakładając firmę, podejmujesz duże ryzyko, a decyzja o zatrudnieniu od razu na starcie jednej lub kilku osób może decydować o powodzeniu lub porażce przedsięwzięcia.

Jeśli zatrudnisz ludzi, ale przychody nie pojawią się tak szybko, jak sądzisz, obecność pracowników okaże się bardzo dotkliwym kosztem. Jeśli jednak będziesz próbował wszystko robić sam, możesz nie unieść ciężaru w postaci dużej liczby zamówień.

Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, a założenia nawet najdoskonalszego biznesplanu muszą zostać zrewidowane przez – czasem brutalną – rzeczywistość. Dlatego właśnie lepiej będzie, jeśli będąc na początku drogi, poszukasz rozwiązań kompromisowych, w tym wypadku tańszych niż zatrudnianie na etacie.

1. Wspólnik

W pewnych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem może być znalezienie wspólnika. Jeśli będzie to osoba kompetentna i doświadczona, jej wkład w firmę może okazać się bardzo cenny.

Szczególnie wartościowym rozwiązaniem może być sytuacja, w której zaangażowanie w postaci pozytywnych emocji i nakładu pracy wzbogacone zostanie także o wkład finansowy wspólnika. Wówczas dołączenie nowej osoby może oznaczać nie tylko brak dodatkowych kosztów, ale i dodatkowe pieniądze na rozruch firmy.

Pamiętaj jednak, by współpracę rozpoczynać tylko z osobami, którym naprawdę możesz zaufać. Powinni być to ludzie pracowici, zaangażowani, wytrwali w żmudnym dążeniu do celu, a także uczciwi i lojalni.

2. Outsourcing

Jeśli z jakichkolwiek powodów obecności wspólnika nie bierzesz pod uwagę, pomyśl o zlecaniu niektórych zadań na zewnątrz.

Dla siebie zostaw to, co ma stanowić sedno działalności – nikt nie powinien wyręczać Cię w tym, od czego przede wszystkim zależy sukces Twojej firmy. Zlecać możesz natomiast te aspekty działalności, w których nie jestes specjalistą – np. księgowość, reklamę, badania rynku, usługi transportowe…

3. Pomocnik na zlecenie

Jeśli mimo wszystko uważasz, że niezbędne będzie wynajęcie dodatkowych rąk do pracy, nie musisz zaczynać od razu od zatrudniania na etacie. Poszukaj zaufanej osoby, której będziesz mógł zlecać zadania, gdy okaże się, że masz za dużo pracy.

Korzystając z możliwości, jakie dają umowy-zlecenia oraz umowy o dzieło, zyskasz dodatkowe ręce do pracy bez ponoszenia przy tym dużych kosztów i bez brania na siebie poważnych zobowiązań.

Pracę możesz zlecać w momentach wzmożonego zapotrzebowania na Twoje usługi. A jeśli okaże się, że to zapotrzebowanie cały czas wymaga pracy dodatkowych osób, wtedy dopiero zdecydujesz się na zatrudnienie pracownika – czy to na pełny etat, czy to na część etatu.

Możesz także połączyć wszystkie trzy możliwości. Tworząc spółkę z odpowiednią, godną zaufania osobą, zlecając część zadań innym firmom oraz zatrudniając ludzi do wykonywania konkretnych zleceń, Twoja firma stanie się organizacją elastyczną, przygotowaną do działania w różnych warunkach.

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images


Exit mobile version