Zakładasz firmę, ale nie wiesz, czy poradzisz sobie sam? Zatrudnianie pracowników może być zbyt kosztowne? Poszukaj innych rozwiązań.
Może się tak zdarzyć, że na początku biznesowej drogi, planować będziesz samodzielną działalność gospodarczą. Sam miałbyś być swoim szefem i głównym wykonawcą wszystkich – zarówno drobnych, jak i strategicznych – działań.
Jednak pracując nad biznesplanem, udoskonalając jego szczegóły, możesz dojść do wniosku, że sam wszystkiemu nie podołasz. Co wtedy robić? Zmieniać założenia, redukując plany do tego, co jesteś w stanie wykonywać samodzielnie, czy może myśleć o zaangażowaniu w projekt dodatkowych osób?
Odpowiedź na podobne pytania nie będzie oczywista. Zakładając firmę, podejmujesz duże ryzyko, a decyzja o zatrudnieniu od razu na starcie jednej lub kilku osób może decydować o powodzeniu lub porażce przedsięwzięcia.
Jeśli zatrudnisz ludzi, ale przychody nie pojawią się tak szybko, jak sądzisz, obecność pracowników okaże się bardzo dotkliwym kosztem. Jeśli jednak będziesz próbował wszystko robić sam, możesz nie unieść ciężaru w postaci dużej liczby zamówień.
Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, a założenia nawet najdoskonalszego biznesplanu muszą zostać zrewidowane przez – czasem brutalną – rzeczywistość. Dlatego właśnie lepiej będzie, jeśli będąc na początku drogi, poszukasz rozwiązań kompromisowych, w tym wypadku tańszych niż zatrudnianie na etacie.
1. Wspólnik
W pewnych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem może być znalezienie wspólnika. Jeśli będzie to osoba kompetentna i doświadczona, jej wkład w firmę może okazać się bardzo cenny.
Szczególnie wartościowym rozwiązaniem może być sytuacja, w której zaangażowanie w postaci pozytywnych emocji i nakładu pracy wzbogacone zostanie także o wkład finansowy wspólnika. Wówczas dołączenie nowej osoby może oznaczać nie tylko brak dodatkowych kosztów, ale i dodatkowe pieniądze na rozruch firmy.