Profesjonalne testy opon – na czym polegają?

Nie tylko producenci opon prowadzą wewnętrzne testy swoich produktów przed ich wypuszczeniem na rynek. Również dziennikarze motoryzacyjni i organizacje, takie jak ADAC testują opony, a wyniki podają do wiadomości publicznej w licznych publikacjach prasowych i elektronicznych. Jak wygląda profesjonalny test opon?

Gdzie odbywają się testy opon?

Najczęściej testy dziennikarskie opon dotyczą egzemplarzy nowych, dopiero wprowadzonych na rynek przez czołowe koncerny oponiarskie. Kontroluje się wówczas, czy parametry podawane na etykietach opon są takie, jak w rzeczywistości. Ogumienie testowane jest zarówno na mokrej, jak i suchej drodze, w warunkach kontrolowanych. Oznacza to, że badanie nie jest przeprowadzane na dowolnej drodze krajowej czy lokalnej, ale na specjalnie do tego wykorzystywanych torach testowych. Testy konsumenckie z kolei prowadzone są na typowych drogach, na których docelowo będą użytkowane opony. Wyniki jednych i drugich badań publikowane są m.in. w serwisie Oponeo.pl, gdzie można zapoznać się również z wynikami testów producentów opon.

Testy opon zimowych najlepiej zaś przeprowadzać w górach lub w krajach skandynawskich, przed okresem zimowym, kiedy warunki na drogach są zbliżone do tych, jakie panują w Polsce. W trakcie testów sprawdzana jest głównie przyczepność ogumienia do drogi.

Jakie opony podlegają testom?

Najczęściej testom poddawane są modele opon w rozmiarach cieszących się największym zainteresowaniem kierowców. Dzięki temu, klienci wybierający najlepsze dla siebie opony zimowe, letnie czy całoroczne, mogą korzystać z rankingów ogumienia na dany sezon, który został opracowany właśnie w oparciu o testy opon.

Ciekawostką jest to, że producenci ogumienia dokładają wszelkich starań do tego, aby przygotować możliwie najbardziej solidnie opony w najpopularniejszych rozmiarach, które podlegają testom. Na ich podstawie wystawiana jest ocena dla całej grupy produktów należących do tej samej serii.

Jeśli natomiast ogumienie w popularnych rozmiarach zostanie ocenione negatywnie, automatycznie będzie to rzutować na powodzenie całej serii na rynku. Dzieje się tak dlatego, że różnice w jakości opon w innych rozmiarach z tej samej gamy produktów są niemalże niezauważalne. Wystarczy więc sprawdzić w testach jedną, powszechnie stosowaną oponę, aby wiedzieć, jak zachowają się pozostałe w czasie panowania podobnych warunków drogowych.