Optymalizacja kosztów i szukanie oszczędności, szczególnie w małych i średnich firmach, to zadanie ważne, ale niełatwe. Warto dokładnie przejrzeć strukturę wydatków i poszukać rozwiązań, które poprawią kondycję finansową firmy bez ograniczania jej zdolności do rozwoju.
Według danych GUS małe i średnie przedsiębiorstwa generują 3/4 polskiego PKB oraz stanowią ponad 88% wszystkich eksporterów w naszym kraju. Polacy chętniej zakładają firmy niż ma to miejsce w innych krajach Unii Europejskiej, a pod względem liczby przedsiębiorstw Polska jest szóstą gospodarką UE. Sektor MŚP działa głównie w usługach i handlu.
Wiele z tych firm szuka sposobu na zoptymalizowanie kosztów swojej działalności. Oczywiście sposób postępowania zależy od specyfiki każdego przedsiębiorstwa i od głównych obszarów działania. Na czym innym koncentrują się firmy operujące na rynku krajowym, a na czym innym eksporterzy. Ci drudzy muszą zwrócić uwagę również na koszty wymiany walut, w jakich prowadzą interesy z kontrahentami.
Na walutach też można zaoszczędzić
Jednym z obszarów, gdzie MŚP skoncentrowane na eksporcie szukają oszczędności, jest wymiana walut. Nieliczne firmy decydują się na zarządzanie ryzykiem kursowym i wykup opcji walutowych, pozostałe muszą szukać innych sposobów na minimalizację kosztów. Nie wszystkie przedsiębiorstwa dokonują transakcji z zagranicznymi kontrahentami na sumy, które dałyby im możliwość negocjowania spreadu w bankach.
Podobny problem mają firmy posiadające zobowiązania w obcych walutach. Muszą one szukać sposobów na obniżenie kosztów związanych z zadłużeniem. W jednym i w drugim przypadku rozwiązaniem coraz częściej popularnym stają się internetowe kantory, a także serwisy umożliwiające wymianę walut między użytkownikami.
– Firmy, które regularnie dokonują wymiany dużych kwot, zazwyczaj mogą liczyć na specjalne rabaty, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia wymianę walut online – podkreśla Łukasz Olek, członek zarządu Currency One SA, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl. – Korzystanie z serwisów wymiany walut jest proste. Wystarczy, że firma posiada dwa konta w banku – walutowe i złotówkowe. Wymiany dokonuje się w oparciu o przelewy bankowe, jest więc ona bezpieczna – dodaje Olek.
Nie tylko optymalizowanie kosztów
Firmy, które decydują się zmniejszać koszty wymiany walut i wybierają do tego e-kantory, mogą zaoszczędzić nawet do 6% w stosunku do oferty banków lub kantorów stacjonarnych. W skali roku może to oznaczać niemałe pieniądze, jakie zostaną w budżecie przedsiębiorstwa – nawet do 900 zł za każde wymienione 5 000 EUR. Istotna jest także oszczędność czasu, jaką zapewnia korzystanie z usług e-kantorów. Wymiana waluty online odbywa się szybko, nawet do 15 minut, jeśli mamy konto w banku, z którym współpracuje serwis wymiany walut. Poza tym klient nie traci czasu na dojazd do placówki banku czy kantoru stacjonarnego. Możemy też sami – zanim dokonamy transakcji – sprawdzić, ile na niej zaoszczędzimy. Na stronach e-kantorów publikowane są bowiem tzw. kalkulatory korzyści porównujące kursy w serwisie z tymi dostępnymi w bankach.
Firma może szukać oszczędności w wielu obszarach, od kosztów bieżących, kosztów zatrudnienia, poprzez optymalizację podatkową, po minimalizowanie wydatków na obsługę własnych wierzytelności i kontraktów z zagranicznymi partnerami. Współpraca z kantorami internetowymi może być ważnym elementem w oszczędnościowej strategii. Szczególnie korzystna jest dla eksporterów, którzy, jak wynika z danych GUS, sprzedają coraz więcej towarów za granicę (w I kwartale 2015 roku za prawie 42,5 mld EUR, co daje wzrost o 5,2% r/r). Oznacza to, że dysponują coraz większą ilością obcej waluty, którą wymieniają na złotówki.