Sarah Brightman poleci w kosmos

Brytyjska wokalistka Sarah Brightman poinformowała, że wykupiła lot rosyjskim statkiem Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie ostatnim jak dotąd komercyjnym turystą był w 2009 r. kanadyjski przedsiębiorca branży rozrywkowej Guy Laliberte.

– Ekscytuje mnie to bardziej niż cokolwiek, co robiłam do tej pory. Przez większość życia czułam niewiarygodne pragnienie podróży w kosmos i zaczęłam je teraz realizować. To przechodzi moje najdziksze marzenia – powiedziała na konferencji prasowej w Moskwie 52-letnia Brightman, znana m.in. jako gwiazda wystawianego na Broadwayu musicalu „Upiór w operze”.

Na stronie internetowej artystki można oglądać kilkuminutowy film relacjonujący jej niedawny pobyt w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą, gdzie przeszła wymagane dla kosmonautów badania i eksperymenty lekarskie, w tym jazdę na wirówce.

Brightman nie ujawniła, ile zapłaci za orbitalną podróż – dziewiątą, jaką dotąd załatwiła swym klientom amerykańska firma Space Adventures. Jak zaznacza Reuters, można oczekiwać, że będzie to co najmniej tyle, ile Rosjanie pobierają od NASA za każdego jej astronautę – czyli ponad 50 mln dolarów.

Komercyjny lot w kosmos ma potrwać 12 dni. Przedstawiciel rosyjskiej państwowej agencji kosmicznej Roskomos Aleksiej Krasnow powiedział, że Brightman uda się na orbitę zapewne w roku 2015.

Fot. Getty Images