Nowoczesna firma, nowoczesne technologie

Nowoczesne rozwiązania IT dla firm są drogie? To jeden z mitów, jakie krążą w polskim biznesie. Na proces unowocześniania firmy trzeba jednak patrzeć jak na inwestycję, która przynosi wymierne korzyści i oszczędności.

Dane Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji z marca 2014 roku wskazują, że rynek usług cyfrowych dla biznesu jest wart w Polsce 84 mld złotych – 5 proc. PKB. Oznacza to, że zarówno podaż usług, jak i popyt na nie, są ogromne. Idąc dalej, można wyciągnąć wniosek, że w gęstwinie ofert związanych z rozwiązaniami informatycznymi dla biznesu można znaleźć takie, które będą idealnie dopasowane do potrzeb naszego przedsiębiorstwa, i tym samym wyprzedzić konkurencję.

Wysokie koszty to mit

Z drugiej jednak strony można zauważyć, że informatyzacja polskich firm z sektora MSP wciąż pozostaje nieco w tyle w porównaniu z państwami Zachodu. Jak raportuje Główny Urząd Statystyczny, ze specjalistycznego oprogramowania typu ERP (do zarządzania i planowania wykorzystania zasobów firmowych) lub CRM (do zarządzania relacjami z klientami) korzysta mniej niż 20 proc. polskich firm. Przedsiębiorcy podkreślają, że winne są koszty związane z wdrożeniem systemów, ale również wynikające z konieczności zakupu odpowiedniego, profesjonalnego sprzętu komputerowego wraz z legalnym oprogramowaniem dla firm. To jednak błędne myślenie, ponieważ istnieją inne formy zakupu, które pozwalają rozłożyć koszty w czasie.

Problemem jest również brak świadomości istnienia rozwiązań IT dla firm. Z tego powodu przedsiębiorcy korzystają z ofert dedykowanych klientom indywidualnym lub budują infrastrukturę, wykorzystując własne środki, które mogliby przeznaczyć na inwestycje.

Nowocześnie i efektywnie

Tymczasem na polskim rynku IT pojawia się coraz więcej propozycji rozwiązań IT dla biznesu, które pozwalają znacząco obniżyć koszty informatyzacji firmy. Niezależne firmy oraz operatorzy telekomunikacyjni oferują dziś naprawdę szeroki wybór usług – od systemów internetowej komunikacji między pracownikami, poprzez hosting firmowych stron, aż po serwisy monitorujące wykorzystanie służbowego sprzętu (komputerów, telefonów) i ich lokalizację. Kompleksowa obsługa, włączając w nią stworzenie i zarządzanie firmową siecią, jest dziś relatywnie tania i dość popularna.

Najciekawszą jednak ofertą, jaka pojawiła się w ostatnim czasie na rynku usług IT, jest możliwość rozliczenia sprzętu komputerowego, drukarek czy tabletów w ramach niewielkiego miesięcznego abonamentu. Nie obciąża to firmowego budżetu, dzięki czemu przedsiębiorstwo zachowuje płynność finansową. W ramach takiej usługi klient unika kosztów jednorazowego zakupu sprzętu oraz dodatkowych usług z nim związanych (instalacji i konfiguracji zakupionego oprogramowania, kupna pakietów biurowych, antywirusów etc.). Ponadto zyskuje m.in. narzędzia do archiwizacji danych i wirtualną przestrzeń dyskową w chmurze oraz otrzymuje stałe wsparcie specjalistów IT wraz z pewnością, że w razie awarii systemu uzyska natychmiastową pomoc, a nawet zastępczy, skonfigurowany sprzęt.

IT dla Firm

Jedną z firm świadczących takie usługi jest Orange. Oferta IT dla Firm, zapewnia możliwość rozliczenia w ramach abonamentu nowoczesnego, skonfigurowanego sprzętu komputerowego z oprogramowaniem dla firm i antywirusem. W ten sam sposób można rozliczyć firmowe tablety, również gotowe do pracy, czy drukarki wraz z ich serwisem zapewniającym wymianę papieru, tonerów czy bębnów. Co więcej, jak zapewnia Orange, 60 proc. zgłaszanych problemów z wypożyczaną infrastrukturą zespół techniczny operatora jest w stanie rozwiązać zdalnie w ciągu kwadransa. W przypadku poważnych awarii, operator zapewnia sprzęt zastępczy. Oznacza to brak konieczności przewożenia komputerów i sprzętu do naprawy, a to znaczące ułatwienie oraz oszczędności czasu i pieniędzy dla przedsiębiorcy.

Dobry wybór – opłacalny wybór

Przy wyborze rozwiązań abonamentowych warto postawić na sprawdzonego dostawcę, który jasno określi, na jakich warunkach ma się to odbywać: czy dostarczony sprzęt jest nowy i ma zainstalowane legalne oprogramowanie. Konieczna też jest profesjonalna pomoc techniczna, gwarancja szybkiej naprawy lub wymiany sprzętu i ubezpieczenie infrastruktury, którą przedsiębiorca otrzymuje w ramach abonamentu. Dobrze też, by firma dostarczająca usługi IT zadbała o bezpieczną utylizację sprzętu po zakończeniu okresu trwania umowy. Tylko jeśli wszystkie te warunki będą spełnione, firma będzie mogła liczyć na realne oszczędności i bezpieczeństwo danych, które generują ich zyski.

Oferta na miarę

IT dla Firm od Orange pozwala także na wykupienie osobnej usługi wsparcia specjalistów IT – dla komputerów kupionych wcześniej własnym sumptem. I co ważne, tak jak w przypadku innych usług dla biznesu w ofercie Orange, przedsiębiorcy mają możliwość negocjowania warunków, na jakich chcą zawiązać współpracę lub poszerzyć zakres usług np. o administrowanie siecią wewnętrzną firmy. Przy czym „wyjściowa” cena abonamentu na sprzęt IT w Orange, rzędu 129 zł plus VAT na jedno stanowisko komputerowe, nie jest jednak wygórowana. Zwłaszcza gdy porównamy ją z jednorazowym zakupem całej infrastruktury. A oszczędność jest przecież jedną z cnót dobrego przedsiębiorcy…