Jak wykorzystać czas w korku?

Każdego dnia tracisz w korkach kilkadziesiąt minut lub nawet kilka godzin? Nie trać! Wykorzystaj ten czas efektywnie.

Po pierwsze – przestań traktować czas spędzony na zakorkowanej drodze jak przeszkodę. Skupianie się na złych aspektach tej sytuacji, będzie wzmagało Twoją wściekłość, ale nie przyniesie Ci niczego pozytywnego. Uliczne zatory są już zupełnie zwyczajną codziennością w polskich miastach, przestań więc traktować je jako odstępstwo od reguły. Zamiast tego naucz się z nimi żyć.

Potraktuj czas spędzany w korkach jako bonus, dzięki któremu możesz zwolnić tempo, przemyśleć sprawy, nad którymi w innym wypadku nie miałbyś czasu się zastanowić, a być może także nadrobić pewne zaległości. Czas w korku nie musi być bezproduktywny.

W zależności od Twojej sytuacji i aktualnych potrzeb, skorzystaj z jednej z poniższych możliwości.

Przeznacz ten czas na pracę koncepcyjną. Jeśli prowadzisz własną firmę lub pracujesz na odpowiedzialnym stanowisku, z pewnością istnieje wiele spraw, które powinieneś przemyśleć. Jeśli zamiast złościć się na zablokowane ulice, zaczniesz poszukiwać nowych rozwiązań i perspektyw związanych ze swoim biznesem, przekonasz się, że korki da się wykorzystać twórczo. Im więcej czasu przeznaczysz na przemyślenie ważnych kwestii w drodze do firmy, tym mniej będziesz musiał zajmować się nimi w biurze.

Wykonaj zaległe telefony. Jeśli masz w samochodzie zestaw głośnomówiący, nie musisz czekać na dojazd do pracy, aby wykonać ważne telefony. Stojąc w korku możesz odbyć wiele niezbędnych rozmów. I znów: co zrobisz w drodze do pracy, tego nie będziesz już musiał robić w firmie.

Nauka języków. Nie masz czasu na szlifowanie języków obcych? Och, jak dobrze, że są jeszcze korki. Dzięki temu możesz włączyć odpowiedni kurs (np. na płycie) i uczyć się języka w drodze do pracy i z pracy. Zamiast wykrzykiwać złośliwości pod adresem innych kierowców, skup się na poprawnym, głośnym i wyraźnym powtarzaniu nowych słówek.

Audiobooki. Równie dobrze możesz słuchać… książek. Wciąż rozrasta się ilość tytułów dostępnych w formatach dźwiękowych. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszą literaturą lub nadrobisz zaległości, jakie być może masz w odniesieniu do literatury światowej. W formie audiobooków dostępne są też publikacje biznesowe.

Relaks. Jeśli czujesz, że każdego dnia stres coraz bardziej Cię „zjada”, poranne korki pomogą Ci ćwiczyć siłę spokoju. Skoncentruj się na wykonywaniu głębokich oddechów, wyciszaj myśli, próbuj odsunąć od siebie złość. Nie chodzi oczywiście o to, byś siedząc za kierownicą wpadł w relaksacyjny trans, pozwól jednak sobie na rozluźnienie i pozytywne myśli – niech czas spędzony w korku będzie czasem dla Ciebie. Pomoże Ci w tym odpowiednie nastawienie oraz łagodna muzyka.

I kto powiedział, że czas spędzony na zatłoczonej drodze musi być czasem straconym? Nie przejmuj się tym, na co nie masz wpływu. Zamiast tego weź w swoje ręce te elementy codzienności, które całkowicie zależą od Ciebie. Jednym z nich na pewno jest sposób, w jaki wykorzystujesz swój czas. Nawet czas spędzany w korkach.

Marcin Pietraszek

Fot. Getty Images