Niewielu klientów banków wie, że na wysokość spłacanych rat kredytów walutowych ma wpływ godzina, pora dnia oraz dzień tygodnia, kiedy dokonywany jest przelew.
Specjaliści serwisu AukcjeKredytowe.pl prześledzili kursy wybranych walut w 27 bankach w Polsce w pierwszym kwartale 2012 r. Dzięki narzędziom dostarczanym przez serwis spred.pl, analizie poddano zmiany kursów kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego, rejestrowane co 1 godzinę, przez 7 dni w tygodniu.
Kiedy najlepiej spłacać raty?
W większości banków spłacanie kredytów walutowych w weekend może oznaczać ratę wyższą nawet o kilkadziesiąt złotych (przy racie ok. 1.500 PLN). Przed weekendem wiele banków podnosi marże i utrzymuje je do poniedziałku rano.
WAŻNE! W większości banków najkorzystniej jest spłacać kredyt w środku tygodnia oraz w środku miesiąca, kiedy marże banków są statystycznie najniższe.
Np. kredytobiorcy w Alior Banku nie powinni spłacać swojego kredytu po południu oraz zbyt wcześnie rano, ponieważ o 18:00 bank podnosi obowiązujący kurs sprzedaży CHF, zwiększając jego odchylenie od kursu NBP. Podwyższony kurs utrzymywany jest do 10:00 następnego dnia. Podobna sytuacja ma miejsce niemal w każdy weekend. W piątek po 18:00 kurs banku szybuje w górę o połowę i wszystkie raty kredytów walutowych spłacanych w sobotę i niedzielę są wyższe o kilkadziesiąt złotych od tych wpłaconych w piątek do godziny 17:00.
Analiza godzin publikacji tabel kursowych doprowadziła do interesujących wniosków z punktu widzenia kredytobiorcy zlecającego swojemu bankowi automatyczne pobieranie rat z konta osobistego. Takie rozwiązanie nie będzie powodowało niedopłat na rachunku kredytowym, ponieważ bank przeliczy kwotę z franków na złotówki po kursie obowiązującym w chwili transakcji.
Jednak dokładne prześledzenie codziennych tabel kursowych wykazuje, że banki często zmieniają w ciągu dnia swoje kursy przeliczeniowe, stosując ruch przypominający falę. Na początku dnia kursy są niskie, następnie wzrastają do określonej godziny, by zakończyć dzień na poziomie zbliżonym do wyjściowego. Dlatego też klienci banków powinni bacznie przyjrzeć się, o której godzinie z ich konta pobierane są środki na spłatę raty i jak wygląda kurs przeliczenia w porównaniu do innych kursów z tego dnia – czy kurs w chwili transakcji nie znajdował się na maksymalnym dziennym pułapie.