Poręczenie transakcji leasingowych pozwoli uzyskać dostęp do finansowania nawet przedsiębiorcom z krótką historią działalności.
Produkt skierowany do mazowieckich przedsiębiorstw to efekt pierwszej w kraju umowy zawartej między Mazowieckim Funduszem Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. a Bankowym Funduszem Leasingowym S.A. działającym pod handlową nazwą PKO Leasing. Porozumienie zwiększa dostęp do leasingu firmom z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Obniżenie wymogu dotyczącego wysokości udziału własnego firmy. W obecnej sytuacji gospodarczej, przy istnieniu zatorów płatniczych, posiadanie środków pieniężnych ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania firm. Poprzez mniejsze wymogi dotyczące udziałów własnych przy inwestycji, więcej środków może zostać przeznaczonych na obrót.
Udzielenie leasingu firmom z krótką historią działalności; dotyczy to szczególnie podmiotów gospodarczych funkcjonujących za krótko, aby według kryteriów instytucji finansowanych wykazać się zweryfikowaną pozytywną historią kredytową, a firma jeszcze nie wypracowała majątku własnego, który mógłby służyć jako zabezpieczenie.
Zwiększenie dostępności do transakcji, których przedmiotem finansowania są mniej standardowe inwestycje. Większość firm leasingowych chętnie finansuje typowe inwestycje – takie jak środki transportu, natomiast dużo trudniej jest uzyskać finansowanie na maszyny, urządzenia czy linie technologiczne, gdzie rynek wtórny jest ograniczony.
Przedsiębiorca, który chce sfinansować inwestycję w formie leasingu, szczególnie w przypadku niewystarczającego kapitału na opłatę wstępną lub nietypowego przedmiotu inwestycji, może uzyskać zabezpieczenie w formie poręczenia. Przedsiębiorca przedstawiając wniosek o leasing, składa jednocześnie krótki wniosek o udzielenie poręczenia. Dokumenty są składane w PKO Leasing.
Po podjęciu przez PKO Leasing pozytywnej decyzji dotyczącej udzielenia zobowiązania, przekazuje on wniosek o udzielenie poręczenia wraz z dokumentacją uzupełniającą do Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
Fundusz analizuje wniosek pod kątem oceny ryzyka poręczeniowego i na podstawie tej oceny podejmuje ostateczną decyzję o udzieleniu poręczenia. Umowy leasingu oraz zabezpieczenia w formie poręczenia Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych mogą być podpisywane w tym samym czasie.
Fot. Getty Images