Ustalenie, kiedy można uznać, że samochód jest używany bardziej intensywnie, jest ważne z punktu widzenia możliwości przyspieszenia amortyzacji. Ustawodawca nie zdefiniował jednak tego pojęcia.
Samochody stanowiące majątek przedsiębiorstwa, podlegają z zasady amortyzacji, czyli rozliczeniu zakupu w kosztach podatkowych w czasie.
Wartość odpisów amortyzacyjnych ustalana jest według stawek określonych w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym Załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przyjmuje się, że wartość ta wynosi 20 proc.
W konsekwencji, czas potrzebny do pełnego rozliczenia w kosztach podatkowych wydatku poniesionego na nabycie samochodu osobowego ujętego w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa wynosi 60 miesięcy, czyli 5 lat.
Podwyższona stawka
Niekiedy zdarza się jednak, że wartość samochodu wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, spada znacznie szybciej.
W takim przypadku przepisy prawa podatkowego przewidują możliwość skrócenia okresu amortyzacji poprzez podwyższenie stawki amortyzacji. Jedną z takich sytuacji są pojazdy używane bardziej intensywnie lub wymagające szczególnej sprawności technicznej.
Przedsiębiorcom przysługuje prawo do podwyższenia podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych wartości przewidzianych dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej. Korekta stawki może nastąpić poprzez przemnożenie właściwej stawki amortyzacji przez właściwy współczynnik.
UWAGA! Dla samochodów używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, maksymalna wartość współczynnika wynosi 1,4.
Roczny przebieg ma znaczenie
Niestety, przepisy nie definiują, jakie warunki pozwalają na zaklasyfikowanie danego środka trwałego do używanego bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych.