Na dobrą prezentację stworzoną w PowerPoincie składa się mocna konstrukcja, zwięzła treść, ciekawe wizualizacje oraz przygotowanie osoby przedstawiającej. Jeżeli chcesz poznać sekrety prezentacji, która zrobi wrażenie na Twoich odbiorcach musisz przeczytać poniższy artykuł.
Stwórz skrypt
Slajdy pomagają jedynie uzupełnić informacje i zilustrować to, co mówisz, więc warto przygotować notatki dotyczące tego, co chcesz powiedzieć do publiczności. Zapisz dokładnie, co i kiedy powiesz, oraz jaki slajd wtedy będzie wyświetlany. Postaraj się stworzyć skrypt na schemacie opowiadania: początek, środek i koniec; z wyraźnym elementem, który zbuduje napięcie lub ciekawość wśród publiczności.
Trzymaj tempo
Gdy omawiasz dane zagadnienie, na ekranie musi pojawić się slajd o którym mówisz. Odbiorcy niemal natychmiast po wyświetleniu slajdu zaczynają czytać jego treść, więc musisz pilnować, żeby dany slajd pojawił się w odpowiednim czasie.
Oszczędzaj treść
Długie linijki tekstu w prezentacji to recepta na klęskę. Zanudzisz swoich słuchaczy na śmierć już po pierwszym slajdzie. Nikt nie lubi czytać 30 linijek tekstu w tak krótkim czasie. Większość osób podda się w połowie i przestanie zwracać uwagę na to, co chcesz przekazać. Trzymaj się zasady, że lepiej trafisz do słuchaczy mówiąc, niż nadmiernie rozpisując się w slajdach. Slajdy są ilustracją do prezentacji, a nie samą prezentacją. Powinny podkreślać i wzmacniać to, co mówisz.
Zadbaj o estetykę
PowerPoint i inne programy do tworzenia prezentacji oferują różnego rodzaju efekty wizualne jak: zanikanie, wymazywanie, miganie oraz wiele innych. Unikaj pokusy, aby dodać ile tylko się da, bo zbytnia przesada sprawi, że prezentacja wypadnie tandetnie. W tekście użyj czcionki bezszeryfowej takiej jak Arial, Helvetica, lub Calibri, ponieważ są one łatwe do odczytania na ekranie.
Czcionek dekoracyjnych używaj tylko w nagłówkach slajdów lub tylko wtedy, gdy masz pewność, że łatwo będzie je odczytać. Umieszczając ciemny tekst na jasnym tle ułatwisz odbiór swojej prezentacji osobom oglądającym. Następnie pamiętaj o wyrównywaniu tekstu do lewej lub prawej strony. Wyśrodkowany tekst jest trudniejszy do odczytania i wygląda amatorsko.
Uważaj na obrazki
Istnieją dwa poglądy na temat używania grafik w prezentacji. Niektórzy twierdzą, że dużo obrazów w prezentacji czyni ją atrakcyjną i pomaga utrzymać zaangażowanie wśród widowni; inni uważają, że zdjęcia są niepotrzebne i odciągają uwagę od treści prezentacji. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest, znaleźć złoty środek i używać grafik tylko wtedy, gdy zawierają one ważne informacje i podkreślają charakter wypowiedzi.
Angażuj publiczność
Zadawanie pytań wzbudzi ciekawość i zaangażuje Twoich odbiorców. Warto więc zadawać sporo pytań. Buduj napięcie stawiając pytanie i pozwalając publiczność pomęczyć się chwilę, zanim przejdziesz do kolejnego slajdu z odpowiedzią.