Aby zwiedzać, wcale nie trzeba dysponować dużym budżetem. W wyszukiwaniu dobrych ofert pomagają specjalnie dedykowane do tego serwisy, regularne promocje oraz taryfy „first” i „last minute”, czy programy lojalnościowe.
W tym roku, w celach wypoczynkowych lub turystycznych planuje wyjechać nieco ponad połowa dorosłych Polaków (54 proc.) – wynika z badań CBOS. W 2012 roku poza miejscem zamieszkania wypoczywaliśmy przeciętnie 15 dni. Najpopularniejsze były wyjazdy tygodniowe. W przeważającej większości Polacy organizowali je samodzielnie – bez pośrednictwa biur podróży.
Najczęściej odwiedzaliśmy Egipt, Turcję, Grecję, Hiszpanię oraz Włochy. Jednak w tym sezonie, oprócz „wakacyjnych pewniaków”, Polacy wypoczywać będą na Bałkanach, postawią również na odległe kierunki azjatyckie oraz mniej popularne kraje Afryki południowej, jak Maroko – wynika z analizy Tripsta.pl.
Kierunki te, pomimo że odległe, nadal „opłacają się” podróżującym. Sumaryczny koszt dwutygodniowego urlopu w jednej z nadmorskich miejscowości w Polsce z łatwością można zamienić na pobyt w egzotycznym miejscu, gdzie pewne jest, że pogoda nigdy nie zawiedzie, a na turystów zawsze czekają ciekawe atrakcje.
Wyjazd najlepiej planować wcześniej, nawet na przełomie kwietnia i maja. Warto również dobrze zaplanować urlopowe wydatki i wziąć ze sobą odpowiednią zagraniczną walutę, aby nie przepłacać na miejscu podczas wymiany złotówek na lokalne pieniądze.
Podróż na własną rękę
Organizując urlop samodzielnie, za jego przygotowanie warto zabrać się jak najwcześniej. Korzystne jest rezerwowanie biletów nawet 2-3 miesiące przed podróżą.
– Bilet zakupiony na kilka miesięcy wcześniej będzie zdecydowanie tańszy niż ten zarezerwowany na tydzień przed wyjazdem. Różnica może wynieść nawet 40 proc. ceny. W przypadku specjalnej promocji może być jeszcze większa – twierdzi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl.
Wybierając się do egzotycznych miejsc, bilet warto zarezerwować jeszcze wcześniej. Przykładowo, dobrze jest zakupić bilet do Bangkoku w lecie z zamiarem wyjazdu na jesieni lub już dziś zaplanować wyjazd na wrzesień.
– Już na etapie planowania warto zastanowić się nad terminem powrotu, gdyż bilet w obie strony jest zawsze tańszy niż w jedną. Ponadto, dobrze zdecydować się na lot w środku tygodnia – bilety na wyloty weekendowe mogą być dużo droższe – wylicza Brinkmann.
Spore znaczenie ma również ilość „przestanków po drodze”. Im ich więcej, tym mniej zapłacimy za lot. Przed zakupem warto porównać oferty kilku przewoźników i pośredników – może się okazać, że oferta pośrednika będzie atrakcyjniejsza.
W wyszukaniu najkorzystniejszych ofert pomagają specjalnie powołane do tego strony internetowe oraz ich redaktorzy. Podpowiedzi należy szukać na stronach takich jak: fly4free.pl, mlecznepodroze.pl, loter.pl, czy lowcylotow.pl, prezentujące najciekawsze propozycje tanich lotów, ale także hoteli. Twórcy tego typu serwisów bazują na doświadczeniu podobnie działających stron zagranicznych oraz na sugestiach internautów.
Podróże zorganizowane
Jeśli planujemy wyjazd zorganizowany, warto się chwilę zastanowić, jakie biuro wybrać. Należy sprawdzić, czy wybrany touroperator znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Taki zbiór znajduje się na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Bez większych problemów można sprawdzić np. wyniki finansowe tych instytucji, które działają jako spółki akcyjne. Mają one bowiem obowiązek publikować swoje sprawozdania za miniony rok.
– Obecność touroperatora w takim rejestrze podnosi nie tylko jego wiarygodność, ale również pozwala sprawdzić wysokość gwarancji ubezpieczeniowej, dzięki której można uregulować zobowiązania wobec klientów w sytuacji, gdy np. biuro upadnie – wyjaśnia Brinkmann.
Dobrze również sprawdzić, czy operator turystyczny należy do Polskiej Izby Turystycznej.
Tuż przed podpisaniem umowy, warto dokładnie wczytać się w jej treść. Wiele cennych porad urlopowicz może szukać pośród znajomych oraz na forach internetowych, gdzie znajdzie informacje związane z perypetiami innych osób korzystających z usług danego biura. Pomocy udzielić może Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce, które bezpłatnie udziela porad związanych z polubownym rozwiązywaniem sporów.
Z jaką walutą na Kubę, a z jaką do Chin?