Wrzesień przyniósł na alternatywnym rynku win inwestycyjnych odwrócenie trendu i wzrosty. W październiku wzrost jest kontynuowany.
Ostatni raport Liv-ex przynosi ciekawą analizę pięciu topowych marek win: Masseto, Ornellaia, Tignanello, Sassicaia i Solaia. Wina w okresie ostatnich pięciu lat miały większy wzrost niż Liv-ex 100 uznawazny za benchmark rynku.
Na przykład ceny win Masseto rosły najmocniej, a średni wzrost ceny różnych roczników wyniósł 110 proc. Analitycy od dawna widzieli duży potencjał w wielkiej piątce win włoskich – widać to było chociażby na aukcjach. Kamyczek do ogródka z wielkiej piątki wrzuciła jedynie Solaia, której kurs odnotował na przełomie września i października spadek, ale tylko o 1 proc.
Reasumując: inwestycja we włoskie wina, to wyłaniająca się mocna alternatywa wobec win pochodzących z regionu Bordeaux.
Bardzo zyskownie przedstawia się sytuacja dla inwestorów, którzy aktualnie lokują środki w wina francuskie z regionu Bordeaux. Warto pamiętać, że aż 90 proc. rynku, to inwestycje właśnie w wina pochodzące z Francji.
Na uwagę zasługują dwa wydarzenia. Pierwsze – doszło do zmian właścicielskich w Chateau Calon Segur. Nowym właścicielem jest licząca się na rynku firma ubezpieczeniowa Suravenir i Jean-François Moueix. Transakcja opiewała na 200 milionów dolarów. W czasach zawirowań na rynkach akcji, obligacji oraz spowolnienia gospodarczego w eurostrefie, wielkie firmy inwestują w dobra materialne.
Zmiana właściciela miała przede wszystkim wpływ na wyceny poprzednich roczników. Przykładowo, już teraz rocznik 2008, sprzedawany w kwietniu po 370 funtów za butelkę, osiągnął cenę 480 funtów. Dane indeksu Live-ex wskazują, że wyniki Chateau Calon Segur były bardzo dobre, a kurs był nawet lustrzanym odbiciem kursu Liv-Ex 500.
W grudniu ubiegłego roku 500-ka zaczęła zwalniać, a Calon Ségur złamał trend rynkowy i kontynuował wzrost. Prognozowano, że chociaż wiele roczników ma cenę poniżej 50 funtów za butelkę, połączenie z Moueix prawdopodobnie wyniesie cenę w górę. Wynika z tego, że przyszłe roczniki mogą już nie być równie dostępne cenowo.
Drugim czynnikiem mającym wpływ na wzrost cen, była inna transakcja w regionie Bordeaux. Doszło tam do spektakularnej sprzedaży Bellefont-Belcier, 13-hektarowej winnicy, która działa od XVII wieku. Nabył ją chiński przedsiębiorca, który dotychczas znany był w branży metalurgicznej. Wysokość transakcji nie została ujawniona, ale szacuje się, że w tym rejonie ceny za hektar ziemi wahają się od 1 do 2 milionów euro (a nie mówimy o całej infrastrukturze).