Każdy przedsiębiorca był kiedyś na początku swojej drogi i potrzebował wskazówek. Aby ułatwić start przyszłym właścicielom firm, przygotowaliśmy zestaw rad, które będą pomocne podczas uruchamiania pierwszego biznesu.
Rób to, co kochasz
Nie rozpoczynaj działalności gospodarczej tylko dlatego, że wydaje ci się, że jest to łatwe i przynosi duże zyski. Skup się na tym, żeby robić to, co kochasz. Przedsiębiorcy budujący swoje firmy wokół swoich mocnych stron i talentów mają większe szanse na odniesienie sukcesu. Jest to ważne nie tylko dlatego, że jest to główny filar stworzenia dochodowego biznesu, ale również dlatego, że gwarantuje to, że prowadzenie firmy da ci dużo satysfakcji i nie będzie wyrzeczeniem. Jeśli nie będziesz wkładał serca w to, co robisz, szanse na sukces przedsiębiorstwa będą niewielkie.
Szukaj wsparcia
Nikt nie wie wszystkiego, ale ważne jest, żeby dobrze znać swoje słabe strony. Otaczaj się osobami z dużym doświadczeniem, które mogą być Twoimi mentorami. Dzięki takim osobom zdobędziesz większe doświadczenie i staniesz się lepszym przywódcą i przedsiębiorcą. Znajdź kompetentne osoby, z którymi masz wspólne interesy i wzajemne cele biznesowe oraz którym zależy na współpracy na dłuższą metę.
Oszczędzaj
Zapomnij o supernowoczesnym biurze, szybkim aucie i kosztownym sprzęcie. Twój portfel jest życiodajnym źródłem Twojej firmy. Twoim zadaniem jest doskonalenie umiejętności oszczędzania. Zanim wydasz jakiekolwiek pieniądze, upewnij się, że jest to konieczne i sprawdź czy nie ma innych, tańszych opcji.
Bądź gotowy na porażki
Żadna książka na temat prowadzenia własnego biznesu nie nauczy Cię przewidywać przyszłości i nie zagwarantuje sukcesu Twojej firmie. Nie ma czegoś takiego jak idealny plan, który zaraz po wprowadzeniu w życie sprawi, że Twoje dochody wzrosną. Nie ma też idealnej drogi, która wiedzie do sukcesu każdego, kto prowadzi własną firmę. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest nastawienie się na liczne porażki w trakcie prowadzenia firmy. Ucz się na swoich błędach – i nigdy nie popełniaj tego samego błędu dwa razy.
Zadbaj o kapitał
Zamiast liczyć, że ktoś zainwestuje w Ciebie i Twoją firmę, wróć do biznesplanu i zastanów się jak zmniejszyć koszty działalności, aby samodzielnie otworzyć firmę. Jeżeli rozruch firmy jest niemożliwy bez zewnętrznego kapitału, stwórz model biznesowy opierający się na skromniejszym budżecie i pokaż potencjalnemu inwestorowi realną wartość dokonanych inwestycji.
Dbaj o siebie
Ten akapit jest po to, żeby uświadomić ci, że jako odpowiedzialny przedsiębiorca powinieneś dbać o swoje zdrowie. Dobrze wiemy, że bycie właścicielem firmy to nie zawód, w którym pracuje się od 9 do 17. Jeżeli pracujesz ponad normę, niedosypiasz i fatalnie się odżywiasz, stajesz się mniej wydajny, co sprawi, że Twój biznes na tym cierpi.
Przygotuj się na krytykę
Na swojej drodze spotkasz z pewnością wiele osób, które będą chciały zawrócić Cię z drogi. Zaczną podważać sens stworzenia firmy, będą straszyć ryzykiem finansowym lub wielką odpowiedzialnością, jaka spada na każdego przedsiębiorcę. Ważne jest, żeby jasno określić cel, dla którego to robisz i trzymać się wyznaczonego planu. Prawda jest taka, że jeżeli nie podejmiesz ryzyka, nigdy nie dowiesz się jak to jest być przedsiębiorcą. Rób to, co sprawia ci przyjemność i nie przejmuj się negatywnymi komentarzami.