Czy to, że założysz firmę, zmieni w Twoim życiu coś poza sytuacją finansową? Prawdopodobnie tak, będziesz bowiem próbował dopasować się do nowych oczekiwań własnych oraz otoczenia.
Rozpoczynając własną działalność gospodarczą, bierzesz sprawy w swoje ręce. Docelowo chcesz zarabiać więcej pieniędzy, ale to, czy ten cel osiągniesz, nie jest już rzeczą oczywistą. Pewne jest natomiast, że świadomość posiadania własnej firmy wiele zmieni w Tobie – w tym, jak postrzegasz siebie, ludzi wokół i poszczególne problemy.
Konieczność samodzielnego podejmowania kluczowych decyzji wyzwoli prawdopodobnie w Tobie poczucie jeszcze większej odpowiedzialności za różne aspekty swojego życia. A jeśli będziesz miał świadomość, że bardzo wiele rzecz zależy od Ciebie (od Twojej aktywności lub jej braku), prawdopodobnie staniesz się też osobą bardziej dynamiczną.
Własna firma zmusi Cię do tego, byś był człowiekiem z inicjatywą. Już załatwianie spraw w urzędzie wymaga czasem odwagi, a musisz przecież jeszcze negocjować z kontrahentami i stawać na wysokości zadania, gdy np. pojawi się klient z reklamacją.
Bardzo prawdopodobne, że prowadzenie aktywniejszego życia doda Ci także poczucia pewności siebie. Jeśli nie będziesz kontrolował zachodzących w Tobie procesów, możesz stać się nawet arogancki.
Oczywiście, istnieje wiele osób, które są pewne siebie, aktywne, czy agresywne, nie prowadząc własnej działalności gospodarczej. Jednak własna firma sprawia, że te cechy mogą zostać wyzwolone także w osobach, które wcześniej ich nie wykazywały.
Te zmiany wywoływane być mogą nie tylko przez wyzwania, którym nagle musisz stawić czoła, ale także przez osoby wokół Ciebie. Większość ludzi dla własnej wygody upraszcza rzeczywistość, co powoduje odbieranie innych przez pryzmat ich stanowiska lub roli, jaką pełnią.
Gdy będziesz przedstawiał się jako właściciel firmy, niektórzy natychmiast dostrzegą w Tobie przedsiębiorcę, biznesmena, czy szefa – zgodnie z tym, jak wyobrażają sobie osoby tego typu. Co za tym idzie, zaczną Cię też tak traktować. Nagle dla dalszych członków rodziny możesz stać się „dorobkiewiczem”, a dla zatrudnionych osób po prostu „szefem”, a więc także „tym złym”, który sprawia, że życie staje się trudniejsze. Zakładając firmę, powinieneś liczyć się z tym, że ludzie będą oczekiwali od Ciebie odgrywania pewnych ról, innych niż w dotychczasowym życiu.
Czy jednak warto traktować to jako powody przeciwko zakładaniu firmy? Z pewnością nie! Poczucie sprawczości, które z czasem przeradza się w większą pewność siebie to zmiany, które możesz wykorzystać w sposób bardzo wartościowy (o ile zrobisz to w sposób świadomy). Natomiast postrzeganie Cię przez pryzmat nowej roli także nie musi być powodem do narzekań. Weź tę rolę na siebie, ale dołóż starań, by pokazać wszystkim wokół, że ma ona także pozytywne strony. Będąc empatycznym i odpowiedzialnym szefem, Twoje „notowania” mogą wzrosnąć znacznie bardziej, niż wtedy, gdybyś pozostał miłym i posłusznym pracownikiem.
Marcin Pietraszek
Fot. Getty Images