Czy można zacząć zarabiać pieniądze, nie dysponując żadnym lub prawie żadnym kapitałem na start? Tak, chociaż będzie to wymagało dużej pracowitości.
Jeśli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą bez pieniędzy, skup się na tym, co potrafisz robić najlepiej i raczej stroń od handlu.
Nawet sprzedaż w internecie, choć często nie wymaga wynajmowania na ten cel specjalnego lokalu, przeważnie wiąże się z koniecznością zakupu towaru. Oczywiście istnieją możliwości otrzymania odroczonego terminu płatności lub zbierania zamówień pomimo braku fizycznyh produktów na stanie, jednak wymaga to podjęcia sporego ryzyka. O sprzedaży możesz pomyśleć przede wszystkim wtedy, gdy masz możliwość oferować produkty wirtualne (aplikacje, e-booki itp.).
Dobrze też, jeśli w początkowym okresie prowadzenia firmy możesz łączyć biznes z etatem (lub innym stałym dochodem). W biznesie bywa raz lepiej, raz gorzej, a początki, szczególnie jeśli nie masz środków na promocję i rozwój, prawdopodobnie nie pozwolą Ci od razu utrzymywać się z firmy.
Oto przykłady działalności, jaką możesz prowadzić bez dużych środków finansowych na starcie.
Organizacja wesel (lub innych imprez). Możesz wyręczyć narzeczonych w większości spraw organizacyjnych, zamówić salę i zespół na weselę, samochód z kierowcą, fotografa, zadbać o odpowiednią dekorację, zlecić wykonanie zaproszeń. Możesz także wyspecjalizować się w organizowaniu eventów dla firm.
Organizacja wycieczek. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której pojawiają się (lub do której można ściągnąć) turystów, możesz proponować interesujące wycieczki, w ramach których podzielisz się swoją wiedzą i anegdotkami. Pamiętaj jednak, że w niektórych miejscach działalność tego typu wymaga licencji.
Załatwianie spraw. Możesz wyręczać swoich klientów w załatwianiu spraw urzędowych, robieniu zakupów czy opłat na poczcie. Osoby starsze, chore lub zapracowane, mogą stać się Twoimi klientami. Pamiętaj jednak, że do załatwienia niektórych formalności może Ci być potrzebne notarialne pełnomocnictwo.
Wykonywanie prac domowych. Mycie okien, sprzątanie, robienie zakupów – wiele osób, które dużo czasu spędzają w pracy, nie ma czasu na takie czynności. Takie usługi możesz wykonywać nie tylko samodzielnie, ale również z grupą współpracowników lub pracowników. Gdy wieść o Twojej ofercie się rozniesie, możesz liczyć zarówno na zainteresowanie osób prywatnych, jak i firm, które także potrzebują choćby serwisu sprzątającego.
Opieka nad dziećmi. Działalność podobna do powyższych, bo związana z wyręczaniem w codziennych obowiązkach. Niestety, najczęściej nie do pogodzenia z pracą na etacie. W tym wypadku również nie musisz ograniczać się do samodzielnej działalności. Agencje opiekunek stają się bardzo popularne, pod warunkiem, że zatrudniane w nich osoby są dokładnie sprawdzane.
Korepetycje, kursy, szkolenia. Jeśli dobrze znasz się na jakiejś dziedzinie, pomyśl o możliwości przekazywania swojej wiedzy. Możesz udzielać tradycyjnych korepetycji uczniom, możesz też jednak uczyć rzeczy mniej typowych. Lekcje gry na gitarze, nurkowania albo malowania obrazów także mogą cieszyć się dużą popularnością. Jeśli masz odpowiednie kompetencje w dziedzinie związanej z biznesem lub rozwojem osobistym, weź pod uwagę organizację szkoleń dla firm.
Tworzenie stron www. Choć tworzyć proste strony www potrafi dziś wielu młodych ludzi, wciąż istnieje ogromne zaopotrzebowanie na takie usługi. Zarówno osoby prywatne, freelancerzy, jak i małe firmy coraz częściej uważają posiadanie własnej strony internetowej za konieczność. Możesz na tym zarobić.
Prawie każdy ma jakieś umiejętności, które mógłby wykorzystać do działalności zarobkowej. A jeśli ich nie ma, z pewnością są one do zdobycia. Robienie tego, w czym jesteś dobry, to najprostszy i zarazem najpewniejszy sposób na własne pieniądze przy zachowaniu niezależności większej niż na etacie.
Przeczytaj także: Własna firma bez pieniędzy
Marcin Pietraszek
Fot. Getty Images