Jeśli chcesz stać się przedsiębiorcą, musisz od czegoś zacząć. Nie od razu jednak powinieneś rejestrować firmę lub nawet starać się o finansowanie…
Każdy biznes zaczyna się od pomysłu. Nie wystarczy samo postanowienie, że chcesz zostać przedsiębiorcą. Nawet posiadanie środków finansowych na start i wspólników nie sprawi, że pieniądze same zaczną wpadać na Twoje konto.
Podstawą musi być dobre przemyślenie tego co i jak chcesz robić. Jeśli więc jesteś na samym początku biznesowej drogi, odpowiedz sobie na pięć pytań.
1. Co chcesz robić?
To podstawowe pytanie. Banalne, a jednak, jeśli nie zadasz go w odpowiednim momencie, może się okazać, że Twoja działalność rozmyje się w masie drobnych, mało dochodowych, ale czasochłonnych działań.
Spośród masy możliwości powinieneś wybrać jeden, konkretny rodzaj działalności, który będzie stanowił podstawę Twojej firmy. Nie oznacza to, że musisz robić tylko to, ale jako początkujący przedsiębiorca nie będziesz w stanie być najlepszym od razu we wszystkim. Dlatego warto ustalić priorytety, określić, co ma stanowić „kręgosłup” Twojej firmy.
Przykład. Jeśli zakładasz piekarnię, możesz w niej produkować także ciastka. Ale jeśli ustalisz, że zarabiać chcesz przede wszystkim na pieczywie, będziesz wiedział, że w razie trudności, w pierwszej kolejności powinieneś zrezygnować z wyrobów cukierniczych. Także wydatki na unowocześnianie technologii produkcji oraz na reklamę w największym stopniu powinny dotyczyć podstawowej działalności.
2. Jak chcesz to robić?
„Co?” – to podstawowe pytanie. Zadając je, dobrze jest uwolnić się od myśli o ograniczeniach. Dopiero gdy znajdziesz na nie odpowiedź, warto pomyśleć o drugim – „jak?”.
Każdą czynność można wykonywać na wiele różnych sposobów. A skoro tak, to tym bardziej dotyczy to procesów tak złożonych, jak zarabianie pieniędzy. Gdy wiesz już, co będzie stanowiło Twoją podstawową działalność, przemyśl proces realizacji swoich usług lub wytwarzania produktów.
Czy swoją działalność będziesz wykonywał samodzielnie, czy ze wspólnikiem bądź pracownikiem? A może lepiej będzie przystąpić do sprawnie działającej sieci franczyzowej? W jaki sposób, jakimi krokami będziesz realizował poszczególne zamówienia?
Przykład. Chcąc uczyć gry na gitarze, możesz udzielać lekcji samodzielnie, zawiązać spółkę z innymi osobami, które też chciałyby udzielać takich lekcji, możesz też przystąpić do franczyzowej sieci szkół muzycznych i zatrudnić odpowiednich nauczycieli. Następnie musisz ustalić, czy będziesz prowadził zajęcia we własnym lokalu, czy w domach klientów. Pozostaje też kwestia programu – czego będziesz uczył i przy wykorzystaniu jakich pomocy dydaktycznych?
3. Gdzie są pieniądze?
Konkretniej – gdzie są pieniądze w tym pomyśle? Na czym chcesz zarabiać? Do jakich kosztów zostanie doliczona marża?
Gdy zadajesz sobie to pytanie, nie musisz jeszcze mieć wykonanych szczegółowych kalkulacji – na nie czas przyjdzie później. Powinieneś jednak ustalić, co będzie podstawowym źródłem utrzymania dla Twojej firmy.