Pożegnać się z pracodawcą lub pracownikiem można na kilka sposobów. Nie oznacza to jednak całkowitej dowolności. Na przykład wymówienie umowy bez wypowiedzenia możliwe jest tylko w szczególnych sytuacjach.
Jeśli jako szef chcesz dokonać redukcji zatrudnienia, rozwiązaniem najlepszym dla pracownika będzie zazwyczaj wymówienie umowy z okresem wypowiedzenia. Gdy odchodzi pracownik, często będzie wolał rozwiązać umowę za porozumieniem stron.
Zakończenie w określonym czasie
To najprostsza sytuacja. Jeśli umowa została zawarta na określony czas lub na wykonanie konkretnej pracy, automatycznie ulega ona rozwiązaniu, gdy określone w niej warunki zostaną spełnione. Jeśli więc umowa została zawarta na czas określony, po prostu możesz jej nie przedłużać.
Za porozumieniem stron
Zgodnie z nazwą – o takim rozwiązaniu umowy decydują wspólnie obydwie strony umowy. Pracownik i pracodawca mogą „dogadać się” w sprawie terminu, w jakim zatrudniony pożegna się z firmą. Jeśli takiego porozumienia nie uda się uzyskać, wówczas należy zastosować ustawowy okres wypowiedzenia.
Wymówienie z okresem wypowiedzenia
Jest to standardowy sposób rozwiązania umowy o pracę, przy czym okresy wypowiedzenia są uzależnione od stażu pracy w danej firmie i rodzaju umowy.
3 dni robocze – w wypadku umowy na zastępstwo oraz umowy na okres próbny, jeśli ten przekracza 2 tygodnie.
1 tydzień – gdy okres próbny przekracza 2 tygodnie.
2 tygodnie – przy umowie na czas określony (gdy została zawarta na więcej niż 6 miesięcy) oraz przy umowie na czas nieokreślony przy przepracowaniu mniej niż 6 miesięcy, a także przy umowie na okres próbny, jeśli wynosi 3 miesiące.
1 miesiąc – dotyczy umowy na czas nieokreślony, gdy pracownik przepracuje 6 miesięcy.
3 miesiące – w przypadku umowy na czas nieokreślony, po przepracowaniu 3 lat.
Wymówienie bez okresu wypowiedzenia
Istnieje także możliwość nie stosowania okresu wypowiedzenia, dotyczy to jednak sytuacji szczególnych.
Pracodawca może „wyrzucić z pracy” pracownika z powodu:
– ciężkiego naruszenia obowiązków
– utraty z winy pracownika uprawnień do wykonywania zawodu (np. gdy kierowca straci prawo jazdy)
– popełnienia przestępstwa w pracy (np. kradzieży)
– długotrwałej nieobecności w pracy.
Również pracownik może wypowiedzieć umowę bez wypowiedzenia. Dzieje się tak, gdy:
– pracodawca rażąco naruszył prawa pracownika
– rodzaj pracy zagraża zdrowiu zatrudnionego i pomimo orzeczenia lekarskiego pracodawca nie skierował go do pracy innego rodzaju.
Każdy rodzaj wymówienia umowy najlepiej złożyć na piśmie. W wypadku wypowiedzenia umowy bez okresu wypowiedzenia, należy liczyć się z możliwością złożenia przez drugą ze stron pozwu do sądu. Dobrze więc dysponować niezbitymi dowodami uzasadniającymi rozwiązanie umowy w takim trybie.
MP
Fot. Getty Images