iPad zrzucony z platformy wiertniczej, pliki utracone na pustyni Gobi czy komputer rozjechany przez autobus nie muszą oznaczać „końca świata”. Specjaliści odzyskiwania danych stworzyli listę dziesięciu najbardziej zdumiewających przypadków utraty cyfrowych plików w roku 2012.
Jak wskazuje tegoroczna lista przypadków stworzona przez ekspertów z laboratoriów Kroll Ontrack, to nie sprzęt, a człowiek jest główną przyczyną utraty danych z komputerów, tabletów czy smartfonów.
Potwierdzają to najnowsze statystyki, według których najwięcej, bo ponad jedna czwarta przypadków utraty plików wynika z nieuwagi użytkowników. Według specjalistów Kroll Ontrack, w sytuacji, gdy sprzęt cyfrowy ulegnie poważnym uszkodzeniom mechanicznym, jedyną formą pomocy może okazać się odzyskanie danych w specjalistycznym laboratorium.
– Spośród niemal 50 tysięcy przypadków, jakie w tym roku trafiły do naszych laboratoriów w Azji, Australii, obu Amerykach i w Europie, wybraliśmy te, które zaskoczyły nie tylko poszkodowanych, lecz nawet naszych specjalistów. Powinniśmy pamiętać, że używany przez nas na co dzień sprzęt elektroniczny nie jest niezniszczalny, a utrata danych może kosztować nas dużo więcej, niż samo urządzenie – mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego laboratorium Kroll Ontrack.
Ranking najbardziej zdumiewających przypadków utraty danych w roku 2012 według Kroll Ontrack:
10. Wyprane dane (Francja)
Pewna kobieta z sobie wiadomych powodów włożyła zewnętrzny dysk twardy do kosza z brudną bielizną i zniosła go do domowej pralni. Jej kot uznał kosz za idealne miejsce na drzemkę i ulokował się w nim, zasłaniając dysk przed wzrokiem pozostałych domowników.
Gdy w pralni pojawił się mąż kobiety, przepłoszył kota. Potem jednym płynnym ruchem wrzucił całą zawartość kosza do pralki. Dysk twardy przeszedł pełny cykl prania, choć nie wiadomo, czy znajdowały się na nim jakieś „brudy”.
9. Picie skraca życie… danych (Polska)
Aby uczcić zbliżający się moment zakończenia skomplikowanego projektu, pewien grafik komputerowy postanowił zrobić sobie chwilę przerwy na drinka. Wrócił z kuchni z kieliszkiem w dłoni, aby nasycić się raz jeszcze widokiem prawie ukończonego logotypu 3D.
Jeden nieuważny ruch i cała zawartość kieliszka wylądowała na komputerze,
a powód do świętowania zniknął. To najlepszy dowód na to, że alkohol źle wpływa na pamięć, nawet w przypadku komputerów.
8. Pustynna burza? (Australia)
Pracownicy firmy wydobywczej działającej na pustyni Gobi przypadkowo usunęli z systemu wirtualnego VMware dane oraz kilka tzw. kopii migawkowych, ograniczając tym samym możliwość odzyskania danych.
Na szczęście zdołali, za pośrednictwem satelitarnego połączenia, skontaktować się z ekspertami Kroll Ontrack, którzy rozpoczęli zdalną sesję odzyskiwania danych. To, co zapowiadało się na operację „pustynna burza”, dzięki specjalistom dysponującym satelitarnym połączeniem, okazało się burzą w szklance wody.
7. Zacieranie śladów (Australia)
Po obrabowaniu sklepu z akcesoriami basenowymi i spa, złodzieje postanowili zatrzeć ślady, rozlewając sporą ilość kwasu solnego na sklepową podłogę oraz kasy. Zniszczyli w ten sposób także komputer oraz terminal płatniczy.
Właściciel sklepu dostarczył wyjęty z zalanego kwasem komputera dysk do najbliższego laboratorium Kroll Ontrack. Mimo poważnych zniszczeń, dane zapisane na zalanym kwasem komputerze udało się odzyskać.