Jak założyć firmę? Powoli staje się to coraz prostsze, choć jak dotychczas, wciąż trudno załatwić wszystkie formalności przez internet lub w jednym okienku.
Teoretycznie możesz zarejestrować firmę przez internet. Praktycznie, potrzebujesz do tego certyfikowanego podpisu cyfrowego lub Profilu Zaufanego (można go uzyskać w wybranych jednostkach ZUS i urzędach skarbowych). Jeśli nie masz ani jednego, ani drugiego, szybciej będzie dopełnić rejestracji w dowolnym urzędzie miasta i gminy (nie istnieje już żadna rejonizacja).
1. Wypełnij wniosek do CEIDG
W 2011 r. rejestry przedsiębiorców przestały być prowadzone przez gminy. Teraz istnieje jedna Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Na stronie www.firma.gov.pl znajdziesz szczegółowe informacje, wnioski i instrukcje ich wypełniania.

Tam też, za pomocą odpowiedniego kreatora, możesz wypełnić swój wniosek on-line i przesłać go do systemu. Jeśli nie podpisujesz dokumentu cyfrowo, otrzymasz kod, z którym powinieneś udać się do urzędu gminy. Tam pokażesz kod, Twój wniosek zostanie zidentyfikowany, po czym ręcznie podpiszesz wniosek. Nic przy tym nie zapłacisz, bo rejestracja jest darmowa.
Twój wniosek zostanie automatycznie przesłany do innych urzędów. Zostaniesz zgłoszony jako płatnik składek w ZUS, otrzymasz numer REGON, a jeśli jeszcze nie masz – dostaniesz także numer NIP (o Twojej firmie zostanie więc powiadomiony także urząd skarbowy). Również za pomocą wniosku określisz wybraną formę opodatkowania.
Potwierdzeniem założenia firmy będzie wpis do systemu. Nie otrzymasz żadnego papierowego dokumentu. Wydruk z CEIDG możesz wykonać sam, np. na domowej drukarce.
Gratulacje – od tej chwili możesz prowadzić działalnośc gospodarczą! Ale to jeszcze nie wszystko.
2. Zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS
Dzięki wypełnieniu wniosku CEIDG zostaniesz zarejestrowany w ZUS jako płatnik składek. Ale do poszczególnych ubezpieczeń musisz zapisać się samodzielnie!