W sytuacjach trudnych sprawdza się to doskonale. Jeśli jednak firma zarządzana jest w taki sposób non-stop, źle wpływa to na atmosferę i pracownicy dążą do zmiany miejsca zatrudnienia.
Styl normatywny
Szef działający zgodnie z tym stylem skupia się na przestrzeganiu procedur i samodzielnym wykonywaniu zadań. Taki lider próbuje być wzorem do naśladowania. Sam ciężko pracuje, by udowodnić, że obowiązujące w firmie metody są skuteczne. Niestety, nie każdy pracownik za takim menedżerem nadąża, a gdy nie udaje mu się w krótkim czasie osiągnąć dobrych wyników, może czuć się zdemotywowany do dalszych starań.
Pojawia się też pewna sprzeczność – lider wymaga samodzielności i inicjatywy, a z drugiej strony pokazuje, w jaki sposób ta „samodzielność” ma się przejawiać. Dla pracowników bywa to frustrujące, choć jeśli lider znajdzie w sobie dość empatii, by docenić różnice między stylami pracy poszczególnych osób, model taki może być też skuteczny – szczególnie w pracy związanej ze sprzedażą.
WAŻNE! Prawie żaden menedżer nie stosuje w zarządzaniu firmą tylko jednego stylu. Dobry lider powinien być elastyczny i dostosowywać swój sposób działania do określonej sytuacji. Skuteczny menedżer wykorzystuje 2-3 style, ale wybitny przywódca jest niczym wytrawny żongler, potrafiący sprawnie posługiwać się wszystkimi.
MP
Fot. Getty Images