Każdy menedżer ma swój własny, unikalny styl zarządzania. Podstawowych stylów przywództwa jest jednak sześć – tak przynajmniej wynika z badań psychologa Daniela Golemana.
Typologia Golemana oparta została na wynikach ankiety przeprowadzonej wśród 3 tysięcy menedżerów. Na podstawie ich odpowiedzi stworzona została klasyfikacja sposobów, jakimi szefowie radzą sobie z rozwiązywaniem bieżących zadań w firmie.
Styl demokratyczny
Lider demokratyczny stara się, by każdy pracownik mógł wyrazić swoją opinię. Zależy mu na uwzględnieniu różnych głosów w rozwiązaniu danej sprawy, chętnie wyjaśnia wątpliwości, a podejmując ostateczne decyzje, stara się działać zgodnie ze wspólnie wypracowanymi stanowiskami.
W tak zarządzanej firmie pracownicy czują, że są szanowani, a ich opinie mają dużą wartość. Trafność decyzji jest większa, bo są one gruntownie przemyślane i przedyskutowane. Ale niestety, im więcej jest osób, z którymi menedżer chciałby uzgadniać wszystkie ważne kwestie, tym bardziej taki styl zarządzania staje się czasochłonny.
Styl afiliacyjny
W tym stylu zarządzania lider jeszcze bardziej skupia się na relacjach w zespole. Sprawna, bezpośrednia komunikacja zastępuje w tym wypadku nadmierną biurokrację. Afiliacyjny przywódca wspiera swój zespół, motywuje pracowników, nagradza, a wszystko to z nadzieją, że będzie mógł liczyć na ich świetne pomysły.