Narodził się w nowojorskich korporacjach na początku lat 70. W Polsce pojawił się ok. 10 lat temu. Mowa o wolontariacie pracowniczym.
Dziś wolontariat pracowniczy rozpoczyna się zazwyczaj od świadomego kroku pracodawcy, który umożliwia pracownikom zaangażowanie się w działalność społeczną.
W ramach wolontariatu pracownicy wykonują różnego typu prace na rzecz potrzebujących: począwszy od remontów domów dziecka i szpitali, kończąc na pomocy w odrabianiu lekcji, opiece nad zwierzętami w schronisku czy dzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Takie działanie jest na wagę złota i zauważają to menedżerowie polskich firm. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w 170 firmach, 80 proc. menedżerów przyznaje, że społeczność lokalna oczekuje i potrzebuje większego zaangażowania z ich strony w rozwiązywanie problemów najbliższego otoczenia.
Firmy często realizują projekty, w których ich udział wykracza daleko poza wsparcie finansowe: udostępniają swoje zasoby wiedzy, know-how oraz czas pracowników, osobiście zaangażowanych w realizację projektów.
– Proszę was wszystkich, zostańcie wolontariuszami – takimi słowami zaapelował do swoich pracowników Rob Priday, prezes Kompani Piwowarskiej. – Nie zmuszamy was do tego, ale pamiętajcie o tym, że jeśli podlewamy roślinę, to ona rośnie. A gdy opiekujemy się kimś, to i on staje się w końcu opiekuńczy w stosunku do kogoś innego. Pomyślcie o tym i dołączcie do mnie, bo osobiście się w to zaangażuję wraz z innymi członkami zarządu.
Pracownicy KP od lat włączają się w akcje pomocy społecznościom lokalnym, a firma zachęca ich do tego, wspierając inicjatywy finansowo i organizacyjnie. Co kwartał w całej Polsce realizowanych jest ok. 10 projektów, które zgłaszają sami wolontariusze.
„Pospolite ruszenie” – 1.558 godzin pracy
– Wolontariat pracowniczy przede wszystkim pozwala pomóc osobom w potrzebie. Jednak to także ważne narzędzie budowania zaangażowania pracowników – wyjaśnia Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.
– Dzięki włączeniu się w inicjatywy czy programy wolontariackie, pracownicy, wykorzystując swój wolny czas i umiejętności, mają możliwość realizacji własnych zainteresowań oraz rozwoju kompetencji, które kiedyś mogą się przydać w ich codziennej pracy. „Kompania Wolontariuszy” to program, w ramach którego pracownicy angażują się w pomoc potrzebującym w swojej okolicy. Są bardzo zżyci z miastami, w których mieszkają; niektórzy z nich już od lat pomagają i współpracują z wybranymi stowarzyszeniami i fundacjami – dodaje Walędzińska-Półtorak.
Cztery razy w roku każdy może wybrać organizację, której chciałby pomóc i dla której gotów jest opracować projekt wsparcia. Pozytywnie oceniony wniosek finansuje i wpiera firma. W ciągu ostatniego roku wolontariusze KP zrealizowali łącznie 28 projektów, przeznaczając na to 1.558 godzin swojej pracy.
Z kobietami o finansach
Jak najefektywniej zarządzać domowym budżetem? Jak unikać kryzysowych sytuacji oraz w jaki sposób, dzięki wielu łatwym i skutecznym metodom, rozpocząć oszczędzanie, dysponując nawet niewielkimi dochodami? – podpowiadają eksperci firmy Provident w ramach prowadzonych działań społecznych.